<

5 praktických tipov pre zlepšenie trávenia detí

Šťastné bruško pre šťastný život.

Zatiaľ čo chvíle šťastia často súvisia s naším okolím, celková pohoda vašich detí je úzko spätá so zdravím a stavom ich tela. Kvalitu ich života môže zlepšiť zameranie sa na pozitívne návyky a osvojenie si nových.

V tomto článku načrtneme prepojenie medzi črevom a mozgom a potom sa pustíme do vytvárania a učenia vašich detí novým zdravým návykom.

Pochopenie, čo predstavuje os črevo-mozog

Ako často sa vám stáva, že vaše pocity doslova prechádzajú črevami alebo nervozitu vnímate ako motýle v žalúdku? Ľudia si pravdepodobne vždy uvedomovali spojenie medzi črevom a mozgom. Z vedeckého hľadiska sa však až v posledných rokoch ukázalo, že komunikácia neprechádza len z mozgu do čreva. Spojenie v skutočnosti prebieha tam a späť neustále cez neurotransmitery a hormóny.
 
Okrem mnohých iných, vyvážená črevná mikroflóra produkuje približne 90 % serotonínu a 50 % všetkého dopamínu v našom tele. Tieto neurotransmitery, tiež známe ako „hormóny dobrej nálady“, podporujú telo pri regulácii rôznych procesov a funkcií vrátane spánku, trávenia a metabolizmu. Udržiavanie ich zdravých hladín má významný vplyv na našu náladu a pomáha nám cítiť sa šťastnejšie.
 
Každá nepohoda súvisiaca s trávením potom negatívne ovplyvňuje fyzické aj psychické zdravie a pocity. To sa stáva oveľa častejšie a ľahšie u detí, pretože sú neustále vystavené choroboplodným zárodkom v školách alebo môžu prechádzať stresujúcim obdobím. Pomôžte im to zvládnuť pomocou nasledujúcich tipov.

 

1. Naplánujte jedlá a snacky na desiatu a olovrant

Výživa má najbezprostrednejší vplyv na zdravie našich čriev. Hektické rána bývajú často o balení desiat a obedov, ktoré sú síce pohodlné, ale nie nevyhnutne zdravé.

Skúste si pripraviť všetky obedy a snacky na desiatu a olovrant večer vopred. Myslite na ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky, rastlinné bielkoviny. Vyhýbajte sa sladkým a tučným pochúťkam. Zapojte dieťa do prípravy či plánovania jedálneho lístka. S veľkou pravdepodobnosťou si na druhý deň pochutnajú na jedle, keď mohli ovplyvniť výber toho, čo jedia. Navyše sa z toho môže stať milá rodinná tradícia.
 
Kým budovanie zdravého jedálnička je kľúčom k šťastnému brušku, mohli by ste zvážiť aj pridanie baktérií mliečneho kvasenia  do stravy, aby ste doplnili jeho vnútornú mikroflóru. Tablety BioGaia sú doplnky stravy, ktoré sú úplne bezpečné pre vaše dieťa aj pre vás. Podložené viac ako 260 klinickými štúdiami, majú dôveru pediatrov aj rodičov.
 
Limosilactobacillus reuteri Protectis, ktorý má BioGaia, je ľudského pôvodu. Náš tráviaci trakt je jeho prirodzeným prostredím, vďaka čomu je obzvlášť vhodný na to, aby sa mu darilo v tejto oblasti tela.

 

2. Zaraďte pravidelné telesné cvičenie

Pravidelné cvičenie prináša množstvo výhod pre deti aj dospelých. Zvoliť šport, ktorý bude vaše dieťa robiť vonku, je skvelé. Na výbere však nakoniec až tak veľmi nezáleží, pokiaľ prináša radosť a dieťa pri ňom vydrží.

 

3. Udržujte silný imunitný systém

Hlavná časť nášho imunitného systému sídli v črevách. To znamená, že má silné prepojenie s našou stravou. Zabezpečte, aby obedy, desiate, olovranty a celá strava boli pestré a výživné. Aby starostlivosť o črevnú mikroflóru bola intenzívnejšia, mohli by ste obohatiť stravu o tablety BioGaia s vitamínom D3Limosilactobacillus reuteri Protectis dopĺňa črevnú mikroflóru a vitamín D prispieva k normálnej funkcii imunitného systému.

 

4. Vytvorte si spánkový režim 

Spánok zohráva významnú úlohu pri celkovom zdraví vášho dieťaťa. Nedostatok spánku môže rýchlo zmeniť zloženie črevnej mikroflóry a ovplyvniť trávenie, imunitný systém a mnohé ďalšie. Pomôže, ak vytvoríte rutinu, ktorá zabezpečí, že vaše dieťa bude mať každú noc dostatok spánku.
 
Všeobecné pravidlo hovorí, že mladšie deti by mali spať 10 – 12 hodín za noc, zatiaľ čo staršie deti potrebujú okolo 9 hodín.
 

5. Podporujte kvalitnú hygienu 

Najmä v škole a na iných preplnených miestach je dôležité usmerňovať svoje dieťa, aby si pravidelne umývalo ruky, zakrývalo si ústa pri kýchaní alebo kašľaní a vyhýbalo sa zdieľaniu jedla a nápojov. Tiež zdôraznite, že nadmerné používanie dezinfekčných prostriedkov na ruky môže byť kontraproduktívne. Pamätajte, že zakaždým, keď si umývame ruky, zabíjame mikróby a baktérie. Avšak nielen tie zlé, ale aj dobré baktérie, ktoré potrebujeme.

 
Kolísavé nálady, teda vzostupy a pády našich detí budú existovať vždy. Otázkou je, aké vysoké budú vzostupy a aké nízke pády. 

Prečítajte si o spojení medzi mamou a dieťaťom v našom najnovšom článku