Zápcha - bežná a nepríjemná

Zápcha postihuje až 30% detí. Keďže väčšina prípadov nevykazuje organickú príčinu, často sú diagnostikované ako funkčná zápcha.

Problémy so zápchou môžu začať v rôznych obdobiach života dieťaťa. Avšak u približne 40% detí s funkčnou zápchou sa symptómy vyvinú počas ich prvého roka života, často počas prechodu z materského mlieka na umelé dojčenské mlieko v prášku alebo počas zavádzania tuhej stravy. U iných detí sa symptómy vyvinú vo veku od dvoch do štyroch rokov, počas toho, ako sa učia chodiť na nočník. Vedci sú dnes presvedčení, že funkčná zápcha môže mať súvislosť s črevnou dysmotilitou a s narušením mikrobiálnej flóry.

Aké sú príznaky?

Ak dieťa mladšie ako štyri roky vykazuje dva alebo viac z nasledujúcich symptómov v priebehu jedného mesiaca, rodičia by mali vyhľadať lekársku pomoc:

  • menej než tri stolice za týždeň

  • tuhá, suchá stolica, problematické alebo bolestivé vyprázdňovanie

  • stolice s veľkým priemerom

  • bolesť brucha alebo nadúvanie

  • medzi ďalšie príznaky zápchy patrí podráždenosť, strata chuti do jedla alebo pokusy vyhnúť sa toalete.
     

Je normálne, ak sa občas vyskytne obdobie zápchy, ak však trvá dva týždne alebo viac, môže byť chronická a v tom prípade by sa rodičia mali poradiť s lekárom.

Čo môže pomôcť?

Za vinníka zápchy u dojčiat a batoliat je najčastejšie označovaná strava. Za predpokladu, že dojčatá prijímajú dostatok tekutín, je u nich zápcha počas “tekutej” fázy veľmi zriedkavá.

Ak stolica dojčaťa nie je mäkká, môže to byť príznak alergie na bielkovinu kravského mlieka. Vtedy je potrebné pozrieť sa na stravu matky – riešením by mohlo byť vynechanie mliečnych produktov počas obdobia dojčenia. Dojčatá prijímajúce len umelé dojčenské mlieko majú vyššie riziko zápchy – umelé dojčenské mlieko môže predstavovať problém pre ich vyvíjajúci sa tráviaci systém alebo môže spustiť alergiu na bielkovinu kravského mlieka.

Stolica dieťaťa prirodzene zmení konzistenciu a frekvenciu, keď dieťa začne prijímať tuhú stravu. Ak počas tejto fázy dieťa trpí zápchou, zvýšený príjem vody, čaju alebo iných nesladených tekutín môže aktivovať tráviaci trakt a tak poskytnúť úľavu. Potraviny s vysokým obsahom vlákniny ako napr. slivky môžu tiež dať veci do pohybu.

Nový výskum dokazuje, že probiotiká ako Limosilactobacillus reuteri Protectis môžu tiež obnoviť rovnováhu črevnej flóry a pomôcť telu dieťaťa dostať jeho vyprázdňovanie naspäť do normálneho stavu. Ak majú rodičia pochybnosti, mali by navštíviť pediatra a nemali by používať preháňadlá, pokiaľ im to neodporučí lekár.

Kolika

Aj keď je dojčenská kolika u malých detí pomerne bežná, stále je okolo nej veľa nejasností. Ak sa chcete o tejto diagnóze dozvedieť viac, pokračujte v čítaní ďalej.

ČÍTAŤ VIAC

Zápcha

Ak má dieťa nepravidelnú stolicu alebo ťažkosti ísť na toaletu, môže ísť o zápchu. Tu sa pozrieme na symptómy a jemné spôsoby, ako mu poskytnúť úľavu.

ČÍTAŤ VIAC

Regurgitácia

Regurgitácia, reflux, dávenie – tieto termíny opisujú mlieko, ktoré dieťa vracia počas kŕmenia alebo po kŕmení. Zatiaľ čo to môže vyzerať znepokojujúco, je to bežný jav, ktorý môže byť súčasťou vývoja trávenia.

ČÍTAŤ VIAC

Antiobiotiká

Ak majú deti bakteriálnu infekciu, môžu potrebovať antibiotiká, aby vyzdraveli. V takýchto prípadoch je kľúčové poskytnúť ich malým telám podporu, ktorú potrebujú.

ČÍTAŤ VIAC