Regurgitácia – dôvod na znepokojovanie sa?

Väčšina detí je šťastných a zdravých, aj keď často vracajú. Pre rodičov to môže byť znepokojujúce, je to však súčasť prirodzeného procesu vývoja a obvykle to nie je dôvod na obavy. Žalúdok dieťaťa sa musí naučiť správne vyprázdniť. Môže to trvať týždne alebo mesiace.

Regurgitácia, známa aj ako reflux, je veľmi bežná u dojčiat a často k nej prichádza po kŕmení. Tento symptóm sa vyskytuje pomerne často po kŕmení. Tekutina, ktorú dieťa vracia môže vyzerať presne ako umelé dojčenské mlieko alebo mlieko, ktorým bolo dieťa práve nakŕmené. Pažerákový zvierač, ktorý zabraňuje prijatej potrave dostať sa naspať do úsť, nie je u dojčiat úplne vyvinutý. Navyše ani žalúdočná motilita nie je ešte úplne vyvinutá. Regurgitácie postupne miznú počas prvého roka dieťaťa, spolu s tým ako sa tráviaci trakt vyvíja a dieťa začína byť častejšie vo vzpriamenej polohe.

Ako pomôcť

Zdravá rovnováha baktérií v našich črevách je nevyhnutná pre správne fungovanie tráviaceho systému. Avšak baktérie pomáhajú nie len tráviť našu potravu, ale tiež ovplyvňujú gastrointestinálnu motilitu.

Gastrointestinálna motilita je pohyb, ktorý “vedie” potravu cez tráviaci trakt a von z tela. Keď je gastrointestinálna motilita narušená, môže trvať dlhšie, kým potrava prejde cez tráviaci trakt a do tenkého čreva, čo môže spôsobiť regurgitáciu. Počas kŕmenia je potrebné vyhnúť sa rušivým faktorom. Cieľom je dojča utíšiť a poskytnúť mu pohodlie – tichá izba s tlmeným svetlom a príjemné, jemné zvuky sú faktormi, vďaka ktorým sa dieťa cíti pohodlne.
Probiotické produkty BioGaia obsahujúce L. reuteri Protectis môžu pomôcť s podporou zdravej motility gastrointestinálneho traktu posilnením dobrých baktérií v črevách dieťaťa a tým môžu znížiť frekvenciu regurgitácie.

Kolika

Aj keď je dojčenská kolika u malých detí pomerne bežná, stále je okolo nej veľa nejasností. Ak sa chcete o tejto diagnóze dozvedieť viac, pokračujte v čítaní ďalej.

ČÍTAŤ VIAC

Zápcha

Ak má dieťa nepravidelnú stolicu alebo ťažkosti ísť na toaletu, môže ísť o zápchu. Tu sa pozrieme na symptómy a jemné spôsoby, ako mu poskytnúť úľavu.

ČÍTAŤ VIAC

Antiobiotiká

Ak majú deti bakteriálnu infekciu, môžu potrebovať antibiotiká, aby vyzdraveli. V takýchto prípadoch je kľúčové poskytnúť ich malým telám podporu, ktorú potrebujú.

ČÍTAŤ VIAC