Náš hrdinský každodenný spoločník

Naše telá sú v našich každodenných životoch vystavované mnohým činiteľom z nášho okolia. Vďaka vysoko inteligentným obranným mechanizmom našich tiel sa však väčšina z nich zásluhou našich imunitných systémov ukáže ako neškodná.

Imunitný systém je vytvorený zo škály ochranných mechanizmov a je v neustálom nasadení – pracuje v pozadí, aby nás udržal v bezpečí, bez toho, aby sme si to vôbec všimli. Zatiaľ čo jeho základy sú položené počas prvých 1000 dní našich životov, neustále sa učí a vyvíja s nami v priebehu dospelosti a všetkých životných udalostí, ktoré s ňou súvisia.

Imunitný systém počas tehotenstva

Počas tehotenstva je telo ženy v neustálom stave zmeny, rovnako ako jej obranný systém. Od úplného začiatku musí imunitný systém budúcej matky udržiavať rovnováhu medzi dvoma protichodnými impulzmi.​​​​​​.

Zatiaľ čo telo ženy teraz nosí „cudzie teleso“, je rovnako povinné tento nový život v nej chrániť. Toto predstavuje pre imunitný systém niečo ako pohyb sem a tam, keďže teraz musí nájsť rovnováhu medzi týmito dvomi zdanlivo protichodnými potrebami. Štúdie tiež preukázali, že matka svojmu nenarodenému dieťaťu počas tehotenstva odovzdáva protilátky. Takže počas tohto obdobia je obzvlášť dôležité pre matku, aj pre dieťa, starať sa o imunitný systém, napr. znižovaním stresu a prijímaním vyváženej stravy.

Čo môžeme urobiť pre náš imunitný systém?

Náš imunitný systém môžu ovplyvniť mnohé faktory. Primárnu úlohu zvyčajne zohráva životný štýl.

Stres, nedostatok spánku, nadmerné cvičenie a nevyvážená strava, toto všetko môže negatívne ovplyvniť imunitný systém. Na imunitný systém môže mať dopad aj antibiotická liečba, pretože antibiotiká nerozlišujú medzi rôznymi druhmi baktérií a ničia aj endogénne baktérie, čo môže ovplyvniť črevnú mikrobiotu. Takže je dobré nahradiť črevnú mikrobiotu, o ktorú sme prišli počas antibiotickej liečby, napr. užívaním výživových doplnkov, ktoré obsahujú baktérie mliečneho kvasenia ako Limosilactobacillus reuteri Protectis.

Ak sa necítite dobre, vyhľadajte prosím svojho lekára za účelom vylúčenia iných možných príčin.

Mení sa imunitný systém s vekom?

Starnutie je proces, ktorý nevieme zastaviť a má dopad aj na imunitný systém. Nie len funkcia kože – jednej z našich kľúčových obranných bariér – ale aj funkcia orgánov a buniek sa začína meniť a spomaľovať v priebehu rokov.

Keďže starnutie má vplyv na celé telo, môže viesť aj k nižšej výkonnosti imunitného systému, ktorý už nedokáže bojovať s cudzími bunkami tak efektívne. To znamená, že podpora imunitného systému sa stáva obzvlášť dôležitou vo vyššom veku. Okrem zdravého životného štýlu pomáhajú produkty BioGaia obsahujúce L. reuteri Protectis podporiť črevnú mikrobiotu, zatiaľ čo vitamín D, ktorý obsahujú, môže prispieť k udržaniu normálnej imunitnej funkcie a zdravia kostí.

Ako môžeme náš imunitný systém podporiť?

Hoci základy pre náš imunitný systém sú položené v detstve, aj v dospelosti môžeme stále urobiť veľa na podporu jeho funkcie a udržiavať sa v dobrej kondícii a dobrom zdraví.

10 jednoduchých trikov na podporu imunitného systému:

  • Starajte sa o svoje črevá
  • Veľa cvičte
  • Choďte von na čerstvý vzduch
  • Jedzte rozmanitú stravu a pite minimálne 2 litre tekutín denne (najlepšie vodu)
  • Znížte stres
  • Myslite pozitívne a smejte sa!
  • Doprajte si dostatok spánku
  • Sprchujte sa striedavo horúcou a studenou vodou
  • Znížte riziko infekcie (napr. pravidelným umývaním rúk)

Tip:

Užívajte si slnečné lúče, ale vyhnite sa spáleniu slnkom. Tip: Vitamín D je jedným z kľúčových stavebných prvkov pre imunitný systém a tvorí sa v našej koži, keď je vystavená slnečnému svetlu. Stačí krátka pravidelná prechádzka počas vášho obeda – vtedy je slnko najúčinnejšie! Vitamín D môžete tiež pridať do vašej stravy v podobe žuvacích tabliet BioGaia Protectis s vitamínom D.

 

Tehotenstvo

Vidieť pozitívny výsledok tehotenského testu je pre ženu jedným z najpamätnejších okamihov. Od toho momentu sa jej život navždy zmení a vytvorí sa prepojenie so svojím ešte nenarodeným dieťaťom.

ČÍTAŤ VIAC

Ako funguje imunitný systém?

Náš imunitný systém je jedným z najkomplexnejších systémov v našom tele a špecializuje sa na obranu. Možno ho rozdeliť na dva spolupracujúce obranné mechanizmy, ktoré sú navzájom prepojené rôznymi spôsobmi.

ČÍTAŤ VIAC