Nové dobrodružstvá pre imunitný systém

Počas tohto obdobia života, deti neustále zažívajú nové veci a púšťajú sa do nových dobrodružstiev. Nové prostredie, noví priatelia, nové zážitky – každý deň deti vidia a naučia sa niečo nové. Počas školskej dochádzky sú ich telá nepretržite konfrontované novými mikróbmi.

Imunitný systém detí je často podrobený skúške, keď začínajú v jasliach alebo škole, alebo keď jasle alebo školu menia. Počet infekcií sa počas tohto obdobia často zvyšuje, pretože choré deti často neostávajú doma a môžu nakaziť iné deti. Deti sú medzi sebou v blízkom kontakte, predovšetkým v materskej škôlke a v prvých rokoch v škole, vďaka čomu sú citlivejšie na nepriaznivé okolnosti. Rodičia môžu pomôcť tým, že im budú pripomínať pravidelné umývanie rúk, že ich budú učiť, aby si nedávali hračky do úst, že ponechajú svoje deti doma, ak sú choré, aby ochránili ostatných a že budú podporovať imunitný systém dieťaťa v jesennom a zimnom období.

Podpora imunitného systému

Dnes už je všeobecne známe, že väčšina našich imunitných buniek sa nachádza v gastrointestinálnom trakte.

Okrem toho výskum v posledných rokoch ukázal, že vitamín D prispieva k normálnemu fungovaniu imunitného systému u detí. Počas mesiacov, kedy je menej svetla, sa odporúča dopĺňať vitamín D. Podľa Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín je odporúčaný denný príjem pre deti staršie ako 1 rok a adolescentov 15 mikrogramov.

 

15

mikrogramov / denne

Antibiotiká

Keď je dieťa choré, antibiotiká sú niekedy jediným riešením. Nie sú však riešením na všetko a pokiaľ sa neužívajú zodpovedne, môžu ovplyvniť zdravie tráviaceho systému.

ČÍTAŤ VIAC

Zápcha

Napriek tomu, že zápchu môže zažívať veľa detí, je stále tak trochu tabu. Tu sa pozrieme na príčiny, znaky a spôsoby ako poskytnúť úľavu.

ČÍTAŤ VIAC

Hnačka

Keďže sú deti v škôlke alebo škole obklopené inými deťmi, je pravdepodobné, že z času na čas sa u nich vyskytne obdobie hnačky. Existujú však spôsoby, ako pomôcť znížiť jej závažnosť.

ČÍTAŤ VIAC