Bežné príčiny

U dospelých je zápcha bežným javom, ktorý postihuje dvakrát viac žien ako mužov. Často je definovaná ako menej než tri stolice za týždeň. Zatiaľ čo identifikovať jej presnú príčinu je veľmi zložité, existuje niekoľko faktorov, ktoré napomáhajú jej vzniku.

Významnú úlohu tu môže zohrávať životný štýl , napr. nedostatok vlákniny v strave, dehydratácia, podváha alebo nadváha alebo nedostatok cvičenia. Naše toaletné návyky tiež môžu prispieť k zápche, napríklad ignorovanie nutkania ísť na toaletu alebo nedostatok súkromia pri návšteve toalety. Aj niektoré lieky môžu privodiť symptómy. Nakoniec psychologické faktory ako stress a úzkosť alebo zmena v dennom režime tiež môžu spustiť obdobie hnačky.

Čo robiť pri zápche

Našťastie existuje niekoľko odporúčaní, ktoré môžeme dodržiavať, ak trpíme zápchou.

Veľa ľudí začína zvyšovaním denného príjmu vlákniny vo forme ovocia, zeleniny a obilnín. Odporúča sa tiež pitie väčšieho množstva vody, ako aj viac fyzického cvičenia ako je chôdza alebo beh. Zápcha môže ovplyvniť aj koncentráciu črevnej mikrobiálnej flóry. Z tohto dôvodu sa odporúča aj zvyšovanie počtu baktérií v gastrointestinálnom trakte.

Hnačka

Hnačka môže byť veľmi nepríjemná a je to niečo, čo všetci dospelí zažili aspoň raz. Starostlivosť o črevnú mikroflóru je dôležitou súčasťou domácej starostlivosti pri hnačke.

ČÍTAŤ VIAC

Zápcha

Zápcha ovplyvňuje ľudí rôznymi spôsobmi. Našťastie existuje niekoľko tipov, ktoré môžeme dodržiavať, keď zažívame nepravidelnú stolicu.

ČÍTAŤ VIAC

Antibiotiká

Zatiaľ čo antibiotiká vedia vykonať veľa dobrého, môžu tiež ovplyvniť tráviaci systém. Preto ak ich užívame, je dôležité črevá podporiť.

ČÍTAŤ VIAC