Vitamín D je výnimočný

Na rozdiel od iných vitamínov si vitamín D telo dokáže vyrobiť samé. Z tohto dôvodu sa nespráva ako väčšina vitamínov v našich telách, ale skôr ako hormón – látka, ktorá reguluje nevyhnutné fyziologické procesy.

10 až 20 percent našej potrebnej dennej dávky vitamínu D je obsiahnutých v strave. Avšak v jedle sú prirodzené zdroje vitamínu D obmedzené. Najvyššie koncentrácie sa nachádzajú v mastných rybách ako napr. losos, sleď alebo makrela. Pečienka, vaječný žĺtok a niektoré hríby tiež obsahujú vitamín D. Účinným spôsobom ako si telo môže doplniť vitamín D je pobyt na slnku. Takto si telo môže syntetizovať vitamín D z UVB lúčov, z čoho dostal prezývku „slnečný vitamín“. Dlhé opaľovanie našťastie nie je potrebné. Na získanie dostatočného množstva vitamínu D postačia pravidelné krátke intervaly s odhalenými rukami, tvárou a ramenami alebo nohami počas leta na slnku (je potrebné vyhnúť sa spáleniu).

Vedeli ste: počas neskorej jesene, zimy a začiatku jari je slnko v miernom podnebí príliš slabé na to, aby vyprodukovalo dostatočnú dávku vitamínu D. Ďalšie faktory, ktoré majú vplyv na produkciu vitamínu D: oblečenie, BMI, vek, zemepisná šírka, prípravky na opaľovanie, farba pleti, strava a gény.

Všestranný špecialista

Vitamín D určite nie je zázračný liek na všetky choroby, je to však látka, ktorú ľudské telo potrebuje na mnohé fyziologické procesy.

Receptory vitamínu D (VDR) sa nachádzajú takmer vo všetkých bunkách tela. Zatiaľ čo tento všestranný špecialista je známy tým, že buduje a udržiava silné kosti a svaly, rovnako prispieva aj k normálnemu vstrebávaniu/využitiu vápnika a fosforu. Je nevyhnutný pre delenie buniek a prispieva k normálnej funkcii imunitného systému.

Vitamín D v priebehu našich životov

Odporúčaná dávka vitamínu D sa líši od detí po seniorov. V prvom roku života je vitamín D nevyhnutný pre normálny rast a vývin kostí, zubov a imunitného systému. Teda rodičia musia zabezpečiť, aby ich dieťa malo dostatok vitamínu D.

Dôležitá úloha, ktorú zohráva, pokračuje v priebehu detstva až do dospelosti, kedy pomáha udržiavať kosti a zuby a podporovať normálnu funkciu imunity. Ešte dôležitejším sa stáva pre ženy počas tehotenstva, pretože podporuje ich imunitný systém a správny rast a vývin kostí dieťaťa.

Vitamín D a seniori

Ako starneme, mnohé z našich telesných procesov sa začínajú spomaľovať, čo má dopad aj na našu produkciu vitamínu D. Je veľmi dôležité prijímať adekvátne množstvo vitamínu D a vápnika, ako súčasť vyváženej stravy a rovnako dôležitá je aj fyzická aktivita.

Vitamín D pomáha znižovať riziko pádu, ktorý súvisí s posturálnou instabilitou a slabosťou svalov. Pád je rizikový faktor fraktúr kostí u mužov a žien vo veku 60 rokov a viac. Okrem toho podporuje normálnu funkciu imunitného systému. Dopĺňanie vitamínu D napr. prostredníctvom žuvacích tabliet BioGaia Protectis s vitamínom D počas zimných mesiacov môže byť užitočné pre ľudí žijúcich v miernom podnebí.

Odporúčané dávky vitamínu D*

Malé deti (7 – 11 mesiacov)* 10 mikrogramov / deň
Deti a dospelí (1 – 70 rokov)** 15 mikrogramov / deň
Dospelí vo veku 19 – 70 rokov* 15 mikrogramov / deň
Tehotné ženy* 15 mikrogramov / deň
Ľudia nad 70 rokov* 20 mikrogramov / deň
*European Food Safety Authority (Európsky úrad pre bezpečnosť potravín)
**Institute of Medicine US/Canada (Inštitút medicíny USA/Kanada)

Vitamín D a črevá

Keďže až približne 80 % našich imunitných buniek sa nachádza v črevách, náš tráviaci trakt zohráva dôležitú úlohu v obrannom systéme nášho tela.

Preto je dobré udržiavať črevá šťastné a naplnené cennou mikroflórou a pridať do vašej stravy, ako aj do stravy vašich rodinných príslušníkov vitamín D, za účelom podpory normálnej funkcie imunitného systému. Pobyt vonku na miernom slnku, cvičenie, zdravé stravovanie, dostatok spánku a menej stresu, toto všetko môže podporiť črevá a imunitný systém. Dôkladne preskúmaný probiotický kmeň Limosilactobacillus reuteri Protectis môže pomáhať udržiavať adekvátnu koncentráciu prirodzenej črevnej mikroflóry. Kombinácia týchto dvoch zložiek, L. reuteri Protectis a vitamínu D, tvorí tím snov, keďže podporujú celkové zdravie a imunitný systém.

Ako funguje imunitný systém?

Náš imunitný systém je jedným z najkomplexnejších systémov v našom tele a špecializuje sa na obranu. Možno ho rozdeliť na dva spolupracujúce obranné mechanizmy, ktoré sú navzájom prepojené rôznymi spôsobmi.

ČÍTAŤ VIAC

Imunitný systém

Črevá zohrávajú kľúčovú úlohu vo fungovaní imunitného systému. Takže najmä prvé roky života sú dôležité, pretože telo dieťaťa si buduje svoj imunitný systém.

ČÍTAŤ VIAC