Čo môže spôsobovať zápchu

Veľa detí trpí počas detstva a dospievania zápchou. V mnohých prípadoch sa nenájde žiadna organická príčina – takúto zápchu nazývame funkčná zápcha.

U detí a adolescentov zápchu často zapríčiňuje nedostatok vlákniny v ich strave, nízky príjem tekutín alebo lieky. Avšak ako je známe, na náš tráviaci systém a črevnú flóru má vplyv aj naše emocionálne a mentálne zdravie, ktoré môže podliehať vzostupom a pádom počas nášho detstva a dospievania. A teda príčina zápchy môže spočívať aj v emocionálnom strese, zmene okolností, cestovaní alebo zlej nálade.

Príznaky zápchy

Väčšina z nás sa necíti veľmi príjemne, keď rozpráva o svojej stolici a deti a adolescenti sa môžu zdráhať ešte viac, hovoriť o akýchkoľvek problémoch, ktoré by mohli mať.

Takže okrem kľúčového symptómu, ktorým je menej ako tri stolice za týždeň, je dobré, ak rodičia poznajú ďalšie príznaky zápchy. Patrí k nim opuch a bolesť brucha, nechuť ísť na toaletu ba až vyhýbanie sa tomu, stopy stolice na spodnej bielizni alebo známky ťažkostí počas vyprázdňovania sa.

Čo robiť pri zápche

Zápcha si môže vyžadovať zmeny v stravovaní dieťaťa, ako pridanie potravín s vysokým obsahom vlákniny, napr. ovocia, zeleniny a strukovín.

Navyše rodičia by ich mali povzbudzovať k tomu, aby pili veľa tekutín, ideálne vody a aby zvýšili fyzickú aktivitu. Zápcha môže ovplyvniť aj črevnú flóru. Takže pridanie doplnkov s baktériami mliečneho kvasenia do ich stravy môže byť dobrým nápadom. Probiotické baktérie ako L. reuteri Protectis pomáhajú kolonizovať mikrobiálnu flóru v tráviacom trakte.

Antibiotiká

Keď je dieťa choré, antibiotiká sú niekedy jediným riešením. Nie sú však riešením na všetko a pokiaľ sa neužívajú zodpovedne, môžu ovplyvniť zdravie tráviaceho systému.

ČÍTAŤ VIAC

Zápcha

Napriek tomu, že zápchu môže zažívať veľa detí, je stále tak trochu tabu. Tu sa pozrieme na príčiny, znaky a spôsoby ako poskytnúť úľavu.

ČÍTAŤ VIAC

Ochrana pred infekciou

Deti sú veľmi zvedavé a všetečné, čo ich môže vystaviť škodlivým baktériám. Preto je pre ich zdravý rast rozhodujúci silný imunitný systém.

ČÍTAŤ VIAC

Hnačka

Keďže sú deti v škôlke alebo škole obklopené inými deťmi, je pravdepodobné, že z času na čas sa u nich vyskytne obdobie hnačky. Existujú však spôsoby, ako pomôcť znížiť jej závažnosť.

ČÍTAŤ VIAC