Symptómy

Detská stolica môže mať rôznu farbu a konzistenciu v závislosti od prijatej potravy a je mäkšia ako stolica dospelého človeka. Ak je však náhle veľmi redšia alebo vodnatá alebo sa dostavuje častejšie a vo väčších množstvách, môže ísť o hnačku. Riedku alebo vodnatú stolicu definujeme ako hnačku, ak sa riedka alebo vodnatá stolica vyskytuje trikrát alebo viac za deň alebo častejšie ako obvykle (Zdroj: WHO).

Hnačka a vracanie sa vyskytujú v každej rodine. Spôsobuje to veľké nepohodlie. Príčinou týchto symptómov môžu byť mnohé faktory, vrátane žalúdočných ťažkostí alebo vírusových a bakteriálnych infekcií. Hnačku u inak zdravého dojčaťa zvyčajne spúšťa infekcia, ktorá spôsobuje zápal žalúdka a čriev a nazývame ju akútna gastroenteritída. Dieťa môže vykazovať aj iné symptómy ako napr. vracanie, bolesť žalúdka alebo horúčka. Väčšina prípadov netrvá dlhšie ako týždeň. Je však dôležité rozpoznať príznaky čo najskôr, pretože u detí je počas obdobia hnačky zvýšené riziko dehydratácie.

Dôležité!

Ak sa u dieťaťa mladšieho ako šesť mesiacov vyskytne hnačka, rodičia musia vyhľadať lekársku pomoc.

Dehydratácia - hlavné riziko!

Keďže dojčatá a batoľatá môžu byť veľmi rýchlo dehydrované, je dôležité rozpoznať príznaky dehydratácie – venovať osobitnú pozornosť tomu, ako sa dojča alebo batoľa s hnačkou správa.

Dehydratácia nastáva, keď telo vylúči viac tekutín ako ich prijme. Keďže hnačka bráni črevám účinne absorbovať vodu a soli, môže dôjsť k dehydratácii. Medzi príznaky dehydratácie patrí pasívnosť, ospalosť a menej mokrých plienok. Rodičia by sa mali okamžite poradiť s lekárom, ak ich dieťa vykazuje známky dehydratácie. Rovnako by sa mali poradiť s lekárom v prípade, ak má dieťa teplotu vyššiu ako 39°C, inú relevantnú diagnózu, krv v stolici alebo vracia krv, silnú bolesť žalúdka alebo ak symptómy pretrvávajú viac ako 3-4 dni.

Čo môže pomôcť?

Pre predchádzanie dehydratácii je v prvom rade kľúčové podať dojčaťu alebo batoľaťu, ktoré trpí hnačkou, extra tekutiny, pokiaľ možno v malých a častých dúškoch.

Avšak ovocným šťavám alebo šumivým nápojom je potrebné sa vyhnúť, pretože môžu symptómy zhoršiť.

Hneď ako sa deťom vráti chuť do jedla, rodičia im môžu pravidelne podávať malé porcie ich bežnej stravy (mlieko alebo pevnú stravu). Počas hnačky môže byť potrebné aj dopĺňanie gastrointenstinálnej mikrobiálnej flóry. Produkty BioGaia s obsahom patentovanej baktérie mliečneho kvasenia Limosilactobacillus reuteri Protectis boli špeciálne vyvinuté na dopĺňanie črevnej flóry.

Kedy vyhľadať lekársku pomoc?

V mnohých prípadoch nie je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. Lekárska pomoc je však okamžite potrebná, ak:
 

  • je dieťa mladšie ako 6 mesiacov – okamžite navštívte lekára!

  • má dieťa inú relevantnú diagnózu, t.j. problémy so srdcom alebo obličkami, cukrovku alebo sa narodilo predčasne

  • má dieťa teplotu vyššiu ako 39°C

  • dieťa vyzerá byť dehydrované

  • má dieťa krv v stolici alebo vracia krv

  • má dieťa silnú bolesť žalúdka

  • má dieťa symptómy, ktoré neustupujú, t.j. vracia viac ako 1-2 dni alebo má hnačku viac ako 3-4 dni

Liečba hnačky a vracania

Ak dieťa trpí hnačkou alebo vracia, malo by užívať len lieky predpísané lekárom. Avšak rodičia môžu podniknúť kroky na obnovu rovnováhy črevnej flóry dieťaťa tým, že ju doplnia kvapkami alebo tabletami BioGaia.

Tieto obsahujú živé aktívne mikróby z bakteriálneho kmeňa Limosilactobacillus reuteri Protectis, ktoré preukázateľne obnovujú prirodzenú bakteriálnu rovnováhu v črevách a znižujú závažnosť hnačky a vracania. 

Kolika

Aj keď je dojčenská kolika u malých detí pomerne bežná, stále je okolo nej veľa nejasností. Ak sa chcete o tejto diagnóze dozvedieť viac, pokračujte v čítaní ďalej.

ČÍTAŤ VIAC

Zápcha

Ak má dieťa nepravidelnú stolicu alebo ťažkosti ísť na toaletu, môže ísť o zápchu. Tu sa pozrieme na symptómy a jemné spôsoby, ako mu poskytnúť úľavu.

ČÍTAŤ VIAC

Regurgitácia

Regurgitácia, reflux, dávenie – tieto termíny opisujú mlieko, ktoré dieťa vracia počas kŕmenia alebo po kŕmení. Zatiaľ čo to môže vyzerať znepokojujúco, je to bežný jav, ktorý môže byť súčasťou vývoja trávenia.

ČÍTAŤ VIAC

Antiobiotiká

Ak majú deti bakteriálnu infekciu, môžu potrebovať antibiotiká, aby vyzdraveli. V takýchto prípadoch je kľúčové poskytnúť ich malým telám podporu, ktorú potrebujú.

ČÍTAŤ VIAC