Čo spôsobuje hnačku?

Hnačka, ktorá je definovaná ako viac ako tri riedke alebo vodnaté stolice za deň, patrí k najbežnejším zdravotným problémom, ktoré postihujú deti na celom svete.

Medzi najčastejšie príčiny hnačky u detí patria patogénne mikróby, poruchy trávenia a antibiotická liečba. Všetky majú väčšinou za následok nerovnováhu v črevnej flóre. Okrem najtypickejších symptómov môže hnačku sprevádzať aj vracanie, horúčka, strata chuti do jedla a nemenej dôležitá dehydratácia. Ak deti trpia hnačkou, môžu byť veľmi rýchlo dehydrované, preto je dôležité poznať príznaky dehydratácie, napr. nepravidelné močenie a pomalosť. Ak hnačka pretrváva viac ako týždeň, v stolici je krv alebo dieťa vykazuje príznaky dehydratácie, je potrebné, aby rodičia vyhľadali lekársku pomoc.

Keď dieťa trpí obdobím hnačky, odporúča sa užívať probiotické doplnky na posilnenie črevnej flóry. Kvapky a tablety BioGaia obsahujú napr. L. reuteri Protectis, ktorý dokázateľne udržiava prirodzenú bakteriálnu rovnováhu v črevách a posilňuje celkový dobrý stav.

Domáca starostlivosť pri hnačke

Akútna hnačka, najmä jej vírusová forma, vo väčšine prípadov ustúpi sama. Existuje však niekoľko tipov, ktoré môžu pomôcť zmierniť symptómy a urýchliť zotavenie u detí a adolescentov.

V prvom rade je potrebné piť viac tekutín (ale vyhýbať sa ovocným šťavám a šumivým nápojom) za účelom nahradenia vody, ktorú telo stráca. Na udržanie adekvátnej koncentrácie mikroflóry v čreve sa môžu použiť aj probiotické baktérie. Nakoniec WHO a UNICEF odporúčajú dopĺňať zinok za účelom podpory rehydratácie.

V tomto stave sa odporúča dopĺňať črevnú flóru napr. kvapkami alebo tabletami BioGaia, ktoré obsahujú baktérie L. reuteri Protectis, ktoré pomáhajú kolonizovať črevnú mikroflóru.

Antibiotiká

Keď je dieťa choré, antibiotiká sú niekedy jediným riešením. Nie sú však riešením na všetko a pokiaľ sa neužívajú zodpovedne, môžu ovplyvniť zdravie tráviaceho systému.

ČÍTAŤ VIAC

Zápcha

Napriek tomu, že zápchu môže zažívať veľa detí, je stále tak trochu tabu. Tu sa pozrieme na príčiny, znaky a spôsoby ako poskytnúť úľavu.

ČÍTAŤ VIAC

Ochrana pred infekciou

Deti sú veľmi zvedavé a všetečné, čo ich môže vystaviť škodlivým baktériám. Preto je pre ich zdravý rast rozhodujúci silný imunitný systém.

ČÍTAŤ VIAC

Hnačka

Keďže sú deti v škôlke alebo škole obklopené inými deťmi, je pravdepodobné, že z času na čas sa u nich vyskytne obdobie hnačky. Existujú však spôsoby, ako pomôcť znížiť jej závažnosť.

ČÍTAŤ VIAC