Antibiotiká - priateľ a nepriateľ

Keď je dieťa choré, je samozrejmé, že aj jeho rodičia, aj lekári chcú, aby sa vyliečilo čo najskôr. V niektorých prípadoch to znamená, že musí užívať antibiotiká.

Antibiotiká sú nevyhnutné lieky, ktoré bojujú s bakteriálnymi infekciami a zachraňujú životy. Avšak liečba antibiotikami nie je hra, je to veľmi vážna liečba, ktorú je potrebné aplikovať len vtedy, ak je to nevyhnutné a pod prísnym dohľadom.

Ak má dieťa bakteriálnu infekciu, ktorá si vyžaduje antibiotiká, je nevyhnutné, aby rodičia poctivo dodržiavali inštrukcie, vrátane dĺžky liečby. Rodičia si pred začatím liečby musia prečítať príbalový leták, ktorý je priložený ku každému lieku a oboznámiť sa s častými alebo zriedkavými vedľajšími účinkami. Ak dieťa vykazuje vedľajšie účinky, rodičia by mali okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Antibiotiká a zdravé črevá

Tak ako slovo probiotikum môžeme preložiť ako “pre život”, tak antibiotiká znamenajú “proti životu”, pretože buď zabíjajú alebo potláčajú rast patogénov, ktoré spôsobujú bakteriálne infekcie.

Problémom je, že antibiotikum nedokáže rozlíšiť dobré baktérie od zlých a tak ničí aj tie dobré.

V dôsledku toho môžu dojčatá a batoľatá (môže sa to stať každému), ktoré užívajú antibiotiká, trpieť nadúvaním, nevoľnosťou, vracaním a hnačkou. Na optimalizáciu antibiotickej liečby je možné užívať doplnok so živými baktériami (obsahujúci napr. Limosilactobacillus reuteri Protectis) na podporu črevnej flóry dobrými baktériami.

Kolika

Aj keď je dojčenská kolika u malých detí pomerne bežná, stále je okolo nej veľa nejasností. Ak sa chcete o tejto diagnóze dozvedieť viac, pokračujte v čítaní ďalej.

ČÍTAŤ VIAC

Zápcha

Ak má dieťa nepravidelnú stolicu alebo ťažkosti ísť na toaletu, môže ísť o zápchu. Tu sa pozrieme na symptómy a jemné spôsoby, ako mu poskytnúť úľavu.

ČÍTAŤ VIAC

Regurgitácia

Regurgitácia, reflux, dávenie – tieto termíny opisujú mlieko, ktoré dieťa vracia počas kŕmenia alebo po kŕmení. Zatiaľ čo to môže vyzerať znepokojujúco, je to bežný jav, ktorý môže byť súčasťou vývoja trávenia.

ČÍTAŤ VIAC