Akútna hnačka u dospelých

Takmer každý dospelý počas svojho života zažije prípad hnačky.  Definujeme ju ako riedku alebo vodnatú stolicu tri alebo viackrát za deň a zvyčajne ustúpi sama od seba v priebehu niekoľkých dní.

Hnačku môže spôsobovať niekoľko faktorov – infekcia, potravinové alergie alebo ako vedľajší účinok antibiotík alebo iných liekov. Takéto poruchy tráviaceho systému často narušia rovnováhu baktérií v čreve. Hnačku často sprevádza horúčka, bolesť brucha alebo kŕče.  Závažnosť sa líši od prípadu k prípadu – ale čím je závažnejšia, tým väčšie je riziko dehydratácie. Medzi príznaky dehydratácie u dospelých patrí tmavšie sfarbený moč a nepravidelné močenie (menej ako raz za tri až päť hodín).

Domáca starostlivosť pri hnačke

Hoci väčšina prípadov odznie po niekoľkých dňoch, existuje niekoľko vecí, ktoré môžeme urobiť, aby sme sa cítili pohodlne.

Pitie dostatočného množstva tekutín je kľúčové pre nahradenie vody, ktorú stratíme počas obdobia hnačky – pokiaľ možno vody alebo čaju, keďže ovocné šťavy a perlivé nápoje môžu symptómy zhoršiť. Okrem toho probiotiká ako L. reuteri Protectis môžu pomôcť obnoviť rovnováhu baktérií v tráviacom trakte a zmierniť symptómy.

Hnačka

Hnačka môže byť veľmi nepríjemná a je to niečo, čo všetci dospelí zažili aspoň raz. Starostlivosť o črevnú mikroflóru je dôležitou súčasťou domácej starostlivosti pri hnačke.

ČÍTAŤ VIAC

Zápcha

Zápcha ovplyvňuje ľudí rôznymi spôsobmi. Našťastie existuje niekoľko tipov, ktoré môžeme dodržiavať, keď zažívame nepravidelnú stolicu.

ČÍTAŤ VIAC

Antibiotiká

Zatiaľ čo antibiotiká vedia vykonať veľa dobrého, môžu tiež ovplyvniť tráviaci systém. Preto ak ich užívame, je dôležité črevá podporiť.

ČÍTAŤ VIAC