Brána do nášho tela

Veľa baktérií, ktoré sa dostávajú do nášho tela, tam vstupujú cez ústa – miesto našej prvej obrannej línie. Nerovnováha v mikrobiálnej flóre v ústach môže viesť k rôznym iným ťažkostiam.

Gingivitída – čiže zápal ďasien – sa vyskytuje u viac ako polovici dospelej populácie. Medzi symptómy patria podráždené, opuchnuté a krvácajúce ďasná. Ak sa nelieči, môže sa rozvinúť až do vzniku gingiválnych vreciek, čo môže viesť k periodontitíde. Periodontitída je často chronická a postihuje tretinu dospelých.  Zubný kaz je tiež spôsobovaný prítomnosťou baktérie, nazývanej streptococci mutans, ktorá vytvára lokálne prostredie s nízkym pH a demineralizuje zubnú sklovinu. Nakoniec zápach z úst alebo halitóza sa môže vyskytovať v epizódach alebo častejšie a je rovnako výsledkom bakteriálnej nerovnováhy.

Význam zdravej ústnej dutiny

Výskum potvrdzuje jasnú súvislosť medzi ústnou mikroflórou a bežnými chorobami ako ochorenie srdca, mŕtvica a cukrovka. Ústna dutina obsahuje približne 800 rôznych druhov baktérií s viac ako jednou miliardou baktérií na každom zube.

Za normálnych okolností sú v rovnováhe a pracujú spolu so zvyškom tela. Avšak zlá ústna hygiena, nevyvážená strava, stres a iné podmienky môžu mať dopad na ústnu mikroflóru. BioGaia Prodentis obsahuje baktérie mliečneho kvasenia, ktoré pomáhajú dopĺňať ústnu mikroflóru.

Hnačka

Hnačka môže byť veľmi nepríjemná a je to niečo, čo všetci dospelí zažili aspoň raz. Starostlivosť o črevnú mikroflóru je dôležitou súčasťou domácej starostlivosti pri hnačke.

ČÍTAŤ VIAC

Zápcha

Zápcha ovplyvňuje ľudí rôznymi spôsobmi. Našťastie existuje niekoľko tipov, ktoré môžeme dodržiavať, keď zažívame nepravidelnú stolicu.

ČÍTAŤ VIAC

Antibiotiká

Zatiaľ čo antibiotiká vedia vykonať veľa dobrého, môžu tiež ovplyvniť tráviaci systém. Preto ak ich užívame, je dôležité črevá podporiť.

ČÍTAŤ VIAC