Celý deň, každý deň

Či sedíme za stolom, športujeme alebo sedíme na pohovke a pozeráme televíziu, náš imunitný systém pracuje a chráni nás 24 hodín denne, sedem dní v týždni.

Naše telá sú pravidelne vystavované externým činiteľom. Na svoju ochranu používa naše telo sofistikovaný a komplexný systém ochranných mechanizmov, známych ako imunitný systém. Po celom tele sa nachádza niekoľko obranných centier, ktoré tvoria túto sieť. Najväčšie z nich môžeme nájsť v črevách – domove črevnej mikrobioty – a predstavuje 80 % celého imunitného systému.

Ľudský imunitný systém

Ak obrana tela nefunguje správne, môže to vyústiť do infekcií, alergií a autoimunitných ochorení. Produkty BioGaia L. reuteri prispievajú k normálnemu mikrobiómu. Produkty BioGaia L. reuteri podporujú mikrobióm a normálnu funkciu imunitného systému.

X

Sliznica v nose a hrdle

Externí činitelia/votrelci sa do nášho tela môžu dostať aj prostredníctvom vzduchu, ktorý dýchame. Takže nos aj hrdlo majú svoju vlastnú obrannú bariéru – sliznicu. Nosová sliznica je pokrytá riasinkovým epitelom, drobnými riasinkami, ktoré kmitajú v rovnakom smere a tým rýchlo vynášajú cudzie častice preč z dýchacích ciest. Okrem toho sa v sliznici nachádza veľa buniek, ktoré ničia votrelcov a stimulujú špecifickú imunitnú reakciu.

X

Krčné mandle

Vonkajší votrelci do tela vstupujú cez ústa, buď vdýchnutím alebo prehltnutím. Najskôr narazia na vrátnikov imunitného systému – krčné mandle. Na povrchu krčných mandlí sa nachádzajú jamky, v ktorých sa môžu hromadiť zvyšky potravy a patogény. Tieto jamky vedú hlbšie do lymfatického tkaniva, kde sa s nimi vysporiadajú lymfocyty (typ bielej krvinky) a vlastnosti nepozvaných hostí uložia do imunologickej pamäti.

X

Lymfatický systém

Zhrubnutia v tvare uzlíkov v lymfatických kanálikoch majú filtračnú funkciu a tiež obsahujú rôzne obranné bunky. Na tomto mieste prichádzajú biele krvinky do kontaktu s votrelcami, dozrievajú do silných obranných buniek a potom sa množia.

X

Týmusová žľaza

Týmusovú žľazu by sme mohli opísať ako školu pre osobných strážcov tela, ktorá je obzvlášť aktívna počas detstva. Trénujú sa tu takzvané T-bunky, ktoré zohrávajú nevyhnutnú úlohu v organizácii obrany proti špecifickým mikroorganizmom. Učia sa rozlišovať medzi vlastnými štruktúrami tela a cudzími štruktúrami, aby zabránili imunitnému systému zaútočiť na svoje vlastné bunky.

X

Koža

Koža je vonkajsí ochranný obal nášho tela. V neporušenom stave predstavuje nepreniknuteľnú bariéru pre väčšinu externých činiteľov. Rovnako ako v črevách, zdravá kožná flóra potláča rast škodlivých mikróbov. Navyše pokožka obsahuje početné takzvané Langerhansove bunky, ktoré ich dokážu pohltiť a zničiť. Keď prídu do kontaktu s niečím potenciálne škodlivým, tiež rýchlo spúšťajú špecifickú imunitnú reakciu.

X

Slezina

Slezina je orgán s veľkosťou päste, s dobrými zásobami krvi, ktorý sa nachádza pod bránicou v ľavej hornej časti brušnej dutiny. Ako časť imunitného systému slúži ako taký centrálny sklad pre primárne obranné bunky. Tiež sa v nej rozmnožujú „upratovacie“ bunky a lymfocyty, podskupina bielych krviniek. Ak telo spustí alarm, lymfocyty prúdia zo sleziny prostredníctvom lymfy priamo k votrelcom.

X

Črevo

Črevo považujeme za centrum imunitného systému, keďže je domovom 80% všetkých imunitných buniek. Tieto imunitné bunky neustále komunikujú s črevnými baktériami, čím imunitnému systému poskytujú nepretržité tréningové podnety. Tenké črevo navyše obsahuje aj zhluky lymfatických uzlín, ktoré sa nazývajú Peyerove záplaty, v ktorých sa tvorí vačšina protilátok.

X

Sliznica v močovom mechúre a genitáliách

Sliznice v močovom mechúre a genitáliách sú tiež potenciálnymi miestami vstupu pre votrelcov. Tak ako aj v prípade kože, tieto sliznice obsahujú početné imunitné bunky, ktoré stimulujú špecifickú imunitnú reakciu za účelom ochrany celého organizmu.

X

Kostná dreň

Niektorí nazývajú kostnú dreň rodiskom našich imunitných buniek. Nachádzajú sa tu kmeňové bunky, z ktorých sa tvoria všetky krvné bunky vrátane bielych krviniek. V niekoľkých krokoch sa tu tvoria rôzne druhy buniek imunitného systému, ako „upratovacie“ bunky, mastocyty, granulocyty, prirodzené zabíjače a T-lymfocyty a B-lymfocyty.

Kvíz – Ste expert na imunitu?

Váš imunitný systém pracuje vo dne, aj v noci, aby udržal vaše telo v bezpečí. Avšak koľko toho viete o tomto komplexnom systéme? Prosím neberte ho ako samozrejmosť! Namiesto toho radšej vyplňte BioGaia kvíz o imunitnom systéme a dozviete sa!

Antiobiotiká

Ak majú deti bakteriálnu infekciu, môžu potrebovať antibiotiká, aby vyzdraveli. V takýchto prípadoch je kľúčové poskytnúť ich malým telám podporu, ktorú potrebujú.

ČÍTAŤ VIAC

Úloha vitamínu D

Na rozdiel od iných vitamínov si vitamín D telo dokáže vyrobiť samé. Z tohto dôvodu sa nespráva ako väčšina vitamínov v našich telách, ale skôr ako hormón – látka, ktorá reguluje nevyhnutné fyziologické procesy.

ČÍTAŤ VIAC