Užívajte opatrne

Ak dieťa trpí bakteriálnou infekciou, lekár mu za účelom skorého uzdravenia môže predpísať antibiotiká. Zatiaľ čo antibiotiká zohrávajú kľúčovú úlohu ako lieky na takéto infekcie, je dôležité brať ich vážne, najmä ak ich užívajú deti alebo adolescenti.

Rodičia by sa mali uistiť, že priebeh liečby je v súlade s inštrukciami na príbalovom letáku a mali by dávať pozor na vedľajšie účinky, ktoré sú tam uvedené. Okrem toho deti a adolescenti by mali užívať antibiotiká len vtedy, ak lekár usúdi, že je to nevyhnutné pre ich vyzdravenie. Nepotrebné a nadmerné užívanie antibiotík môže poškodiť mikrobiálnu flóru, čo má za následok nerovnováhu a tiež môže viesť k rezistencii na antibiotiká.

Účinok na črevá

Antibiotiká sú mimoriadne dobré v tom, čo robia – zabíjajú zlé baktérie alebo im zabraňujú v rozmnožovaní, tak že sa telo môže brániť.

Bohužiaľ ich cieľom sú aj dobré baktérie, čo môže ovplyvniť tráviaci trakt a viesť k ďalším problémom tráviaceho systému ako je hnačka, bolesť brucha, nevoľnosť a vracanie. Ak je nevyhnutné nasadiť dieťaťu antibiotiká, môže byť prospešné podporiť ich telo počas tohto obdobia baktériami mliečneho kvasenia.

Výživové doplnky ako tie od BioGaia môžu počas liečby antibiotikami pomôcť zvýšiť počet dobrých baktérií a obnoviť rovnováhu v čreve.

Antibiotiká

Keď je dieťa choré, antibiotiká sú niekedy jediným riešením. Nie sú však riešením na všetko a pokiaľ sa neužívajú zodpovedne, môžu ovplyvniť zdravie tráviaceho systému.

ČÍTAŤ VIAC

Zápcha

Napriek tomu, že zápchu môže zažívať veľa detí, je stále tak trochu tabu. Tu sa pozrieme na príčiny, znaky a spôsoby ako poskytnúť úľavu.

ČÍTAŤ VIAC

Ochrana pred infekciou

Deti sú veľmi zvedavé a všetečné, čo ich môže vystaviť škodlivým baktériám. Preto je pre ich zdravý rast rozhodujúci silný imunitný systém.

ČÍTAŤ VIAC

Hnačka

Keďže sú deti v škôlke alebo škole obklopené inými deťmi, je pravdepodobné, že z času na čas sa u nich vyskytne obdobie hnačky. Existujú však spôsoby, ako pomôcť znížiť jej závažnosť.

ČÍTAŤ VIAC