Neškodné a škodlivé

Ak ochorieme na bakteriálnu infekciu, niekedy nám môžu pomôcť len antibiotiká. Zatiaľ čo antibiotiká nepopierateľne predstavujú dôležitý variant liečby, je rovnako dôležité posúdiť, či sú naozaj v každom prípade nevyhnutné.

Antibiotikami môžeme liečiť len určité stavy, nie sú riešením na všetko, môžu sa užívať len na odporúčanie lekára a musia sa užívať tak, ako je to predpísané v priložených inštrukciách. Nielen že nevhodné užívanie môže viesť k rezistencii baktérií na antibiotiká, ktoré boli vyvinuté na ich zničenie, ale antibiotiká môžu mať aj nepríjemné vedľajšie účinky, pretože môžu našu mikrobiálnu flóru vyhodiť z rovnováhy.

Nahradenie stratených baktérií

Antibiotiká nie len ničia patogény, ktoré nám spôsobili ochorenie, ale potláčajú aj prospešné baktérie v črevách.

Toto následne uľahčuje patogénom útočiť na náš systém, čo vedie k nežiadúcim reakciám, ako napr. nadúvanie, nevoľnosť, strata chuti do jedla, vracanie a hnačka. V takých prípadoch je možné spolu s predpísanými antibiotikami užívať probiotiká – ideálne dve až tri hodiny pred alebo po užití dávky antibiotík. Živé mikróby ako napr. L. reuteri Protectis v produktoch BioGia môžu pomôcť nahradiť stratené baktérie.

Hnačka

Hnačka môže byť veľmi nepríjemná a je to niečo, čo všetci dospelí zažili aspoň raz. Starostlivosť o črevnú mikroflóru je dôležitou súčasťou domácej starostlivosti pri hnačke.

ČÍTAŤ VIAC

Zápcha

Zápcha ovplyvňuje ľudí rôznymi spôsobmi. Našťastie existuje niekoľko tipov, ktoré môžeme dodržiavať, keď zažívame nepravidelnú stolicu.

ČÍTAŤ VIAC

Antibiotiká

Zatiaľ čo antibiotiká vedia vykonať veľa dobrého, môžu tiež ovplyvniť tráviaci systém. Preto ak ich užívame, je dôležité črevá podporiť.

ČÍTAŤ VIAC