Čo sú baktérie?

Baktérie sú mikroorganizmy alebo mikróby, ktoré sa nachádzajú všade okolo nás. Niektoré druhy baktérií dokonca žijú v iných organizmoch a na iných organizmoch, ako sú ľudia.

Baktérie, ako prvá forma života existujúca na Zemi, diktovali podmienky našej existencie už od úplného začiatku. Limosilactobacillus reuteri je príkladom baktérie, ktorá sa vyvinula v symbióze s ľuďmi. Dnes vieme, že baktérie sú neoddeliteľnou súčasťou nášho tela. Zatiaľ čo sa deti narodia takmer sterilné, baktérie rýchlo začnú kolonizovať celé ich malé telá - kožu, ústa a najmä gastrointestinálny trakt. Počet a diverzita týchto baktérií narastá až do veku zhruba troch rokov.
 

40,000,000,000,000

Baktérie a ľudská mikrobiálna flóra

Naše telá sú domovom pre zoskupenie mikroorganizmov, ktoré sa nazýva mikrobiálna flóra, v ktorej sú baktérie najväčšími hráčmi, a preto sú nevyhnutné pre naše zdravie. Nové zistenia dokonca naznačujú, že v našom tele máme dvakrát viac bakteriálnych buniek ako buniek ľudského tela. Tieto baktérie sa nazývajú ľudská mikrobiálna flóra a sú mimoriadne dôležité pre ľudské zdravie.

Často je označovaná ako orgán sám o sebe, preto je pochopiteľné, že vedci majú záujem lepšie pochopiť význam mikrobiálnej flóry. Zatiaľ čo dostupné čísla sú často nekonzistentné, podľa nových informácií obsahuje naša mikrobiálna flóra okolo 40 biliónov baktérií (400 až 4000 rôznych druhov), ktoré tvoria jeden až dva kilogramy našej telesnej hmotnosti a nachádzajú sa väčšinou v črevách. Takže je zrejmé, prečo je kľúčová pre udržiavanie adekvátnej kolonizácie baktériami v našom tele.

Nevyhnutné pre život

Dnes poznáme význam baktérií pre telo a životne dôležitú úlohu, ktorú zohrávajú pre naše zdravie. Tak ako sú vzduch, voda a jedlo nevyhnutné pre ľudský život, rovnako nevyhnutné sú aj baktérie. Jednou z ich kľúčových funkcií je podpora imunitného systému a ochrana pred chorobami.

Každý deň nám dobré baktérie v našom vnútri poskytujú prvú líniu obrany proti zlým baktériám, známym aj ako patogény. Počas tohto procesu podporujú a školia náš imunitný systém. Navyše pomáhajú nášmu tráviacemu systému a podporujú telo pri vstrebávaní živín a produkcii vitamínov ako sú vitamíny B a K. Niektoré štúdie dokonca naznačujú, že dobré baktérie v našom čreve môžu ovplyvniť náš mozog a náladu.

Zdravie čriev v modernej dobe

Náš životný štýl sa za posledných 50 rokov dramaticky zmenil. Moderný spôsob života so zvýšenou urbanizáciou a zmeny v našich stravovacích návykoch vyvolali zmeny aj v našej mikrobiálnej flóre.

Návyky životného štýlu, ako nevyvážená strava obsahujúca veľa spracovaných potravín, kávy a alkoholu alebo nadmerné cvičenie, môžu spôsobovať nerovnováhy v našej mikrobiálnej flóre.

Rovnako môže ovplyvniť mikrobiálnu flóru aj používanie antibiotík a iných liekov a tiež posadnutosť hygienou a to tak, že tieto činnosti eliminujú ako zlé, tak aj dobré baktérie. Pôrod cisárskym rezom môže tiež narušiť zloženie mikroflóry v tele novorodencov. Produkty BioGaia obsahujúce Limosilactobacillus reuteri boli vyvinuté na podporu črevnej mikroflóry nášho tela a obnovenie jej rovnováhy.

Čo sú probiotiká?

“Probiotiká” sú všeobecným pojmom pre živé mikroorganizmy, ktoré sú prospešné pre telo - niektorí ich dokonca nazývajú “priateľské” baktérie. Čítajte ďalej pre viac informácií o týchto malých pomocníkoch.

ČÍTAŤ VIAC

Zdravie čriev

Baktérie žijú na našej pokožke, v našich ústach a nose, ale predovšetkým v našich črevách. Takže nie je žiadnym prekvapením, že naše črevá hrajú dôležitú úlohu v imunitnom systéme tela.

ČÍTAŤ VIAC

Limosilactobacillus reuteri

Produkty BioGaia obsahujú živé mikróby z kmeňa Limosilactobacillus reuteri. Z dostupných kmeňov mliečnych baktérií patrí medzi tie najdôkladnejšie preskúmané, sú účinné a bezpečné.

ČÍTAŤ VIAC