<

Čo potrebujete vedieť o brušku vášho batoľaťa

Kam zmizol ten prvý rok? V jednom momente si nesiete váš malý uzlík radosti domov z nemocnice a ani sa nenazdáte a už vaše dieťa robí prvé krôčiky a oslavuje prvé narodeniny!

Kam zmizol ten prvý rok? V jednom momente si nesiete váš malý uzlík radosti domov z nemocnice a ani sa nenazdáte a už vaše dieťa robí prvé krôčiky a oslavuje prvé narodeniny! Teraz na vás a vaše dieťa čaká celý rad nových zážitkov. Okrem tých zrejmých (a pravdepodobne aj vzrušujúcejších) krokov ako sú rozprávanie, nové pohyby a to že sa dieťa stane nezávislejším, ďalším, možno nie až takým zábavným, avšak kľúčovým vývojom je ustanovenie zdravej mikrobiálnej flóry v čreve. 

Mikrobiálna flóra čreva alebo črevná flóra predstavuje komplexnú komunitu mikroorganizmov, ktoré žijú vo vnútri nášho tráviaceho traktu. Táto sa postupne vyvíja u dojčiat až do veku približne troch rokov. Obsahuje najvyšší počet baktérií v ľudskom tele, takže je veľmi dôležité pochopiť jej úlohu a dobre sa o ňu starať.  

OBRANNÝ SYSTÉM TELA

Dobre fungujúci imunitný systém zohráva životnú úlohu v zdraví vášho dieťaťa. Pre jeho vývoj sú kľúčové prvé tri roky života, pretože telo sa učí brániť voči nepriaznivým podmienkam bez spôsobenia prehnaných reakcií. Keďže väčšina imunitných buniek sa nachádza v črevách, je potrebné sa o črevnú flóru vášho dieťaťa veľmi dobre starať.

Firstly, your baby needs to establish a strong immunological memory – that is the immune system’s ability to recognize and react to adversaries. As such, early contact with dirt and non-sterile things is not so bad as you might think – it enables the body to train this memory, equipping itself with the antibodies for the future. Now that your little one is eating a more varied diet, you should make sure it is well-balanced and rich in vitamins and minerals to support the hard work their immune system is doing. You can also consider supplementing vitamin D, which has been proven to be essential for normal bone growth and to contribute to immune system function in children. BioGaiaProtectis Baby Drops with Vitamin D combine both vitamin D and live bacteria from the Lactobacillus reuteri Protectis strainAdding probiotics to your baby’s diet can increase the number of “endogenous” bacteria in their gastrointestinal tract. And as we all know, getting your toddler to stay still long enough to give them one set of supplements is certainly easier than two.

NIE VEĽMI "PRAVIDELNÉ"

Počas tohto obdobia neustálych zmien a prechodov je tiež možné, že vaše dieťa môže zažívať tráviace ťažkosti, ktoré by mohli mať dopad na mikrobiálnu flóru v čreve. Nepravidelné (menej ako tri za týždeň) a tvrdé stolice sú bežným problémom u batoliat a dojčiat, pričom u 40% z nich sa symptómy vyvinú v prvom roku života. Podráždenosť, strata chuti do jedla a nadúvanie môžu byť tiež príznakmi, že vaše dieťa môže byť mierne “upchaté”. Často k tomu dochádza v obdobiach prechodu – z materského mlieka na umelé dojčenské mlieko, z mlieka na pevnú stravu alebo aj z plienok na nočník. Samorejme, že do určitej miery sú takéto symptómy u batoliat normálne, ak sa však vyskytnú, existuje niekoľko jednoduchých, zdravých krokov, ktoré môžete podniknúť za účelom pomôcť vášmu dieťaťu.

Okrem zvýšenia príjmu tekutín ako je voda, čaj alebo iné nesladené nápoje, môžete tiež pridať do ich jedálnička viac potravín s vysokým obsahom vlákniny, ako napr. slivky a celozrnné potraviny. Tieto kroky môžu pomôcť s aktiváciou ich tráviaceho traktu a dať veci do pohybu.

Keď vaše dieťa trpí tráviacimi ťažkosťami, môžete tiež vyskúšať pridať do ich stravy viac živých, cenných baktérií vo forme probiotických doplnkov. Vytváranie mikrobiálnej flóry v čreve sprevádza vývoj črevnej motility, t.j. svalových kontrakcií, ktoré posúvajú potravu v ich tráviacom systéme. Takže pri výskyte lenivého trávenia je dobré zvážiť doplnenie probiotík.

TROCHU PRIVEĽA

Ďalším znakom, že tráviaci trakt vášho dojčaťa potrebuje trochu viac podpory, je veľmi riedka alebo dokonca vodnatá stolica, ktorú dieťa vylučuje častejšie ako obvykle. U dojčiat to znamená, že ich telo rýchlo stráca tekutiny, pretože sa vyprázdňujú častejšie. Rovnako to môže ovplyvniť schopnosť ich čriev absorbovať tekutiny a soli a počas takéhoto obdobia je potrebné im zabezpečiť dostatočnú hydratáciu.

IVo väčšine prípadov je riedka stolica úplne normálna a netrvá dlhšie ako týždeň (ak symptómy pretrvávajú, kontaktujte svojho lekára). Počas tohto obdobia je dôležité poskytnúť vášmu dieťaťu dostatok tekutín – pokiaľ možno vodu alebo nesladený čaj v malých, pravidelných dúškoch.  Takisto môže pomôcť, ak sa vyhnete jedlu, ktoré je ťažko stráviteľné ako napr. vyprážané alebo mastné jedlo. Pre doplnenie tekutín a nahradenie stratených solí môže byť nápomocný aj perorálny rehydratačný roztok. Navyše ak podáte vášmu dieťaťu probiotické baktérie, môže tým pomôcť zvýšiť koncentráciu prirodzenej mikroflóry v ich črevách. Perorálny rehydratačný roztok BioGaia predstavuje komplexné riešenie so živými, aktívnymi baktériami L.  reuteri Protectis, minerálnymi soľami a zinkom pre celkovú podporu.

Zatiaľ čo problémy s bruškom sú normálnou súčasťou detstva, ak dohliadnete na to, aby vaše dieťa prijímalo zdravú, vyváženú stravu, pilo dostatočné množstvo vody a malo dostatok pohybu (vieme, že v tejto fáze ich života to pravdepodobne nebude problém), pomôžete tým znížiť riziko a závažnosť týchto problémov. Pridanie probiotického doplnku do ich stravy je ďalší bezpečný a jednoduchý spôsob, ako podporiť kolonizáciu ich črevnej flóry. Ak budete dodržiavať tieto kroky, môžete pomôcť vytvoriť optimálne prostredie pre vývoj prirodzenej mikrobiálnej flóry, ktorá im bude slúžiť počas celého života.