<

1000 najdôležitejších dní dieťaťa začína už v tehotenstve

Imunita je schopnosť organizmu zabezpečiť ochranu organizmu, reagovať imunitnou odpoveďou na cudzorodé látky resp. antigény. Imunitný systém u dieťaťa vzniká postupne, zvyčajne trvá okolo 1000 dní, kým je vybudovaná. Dôležité je to, že sa začína budovať ešte v tele matky počas tehotenstva.

Zdravie dieťaťa prostredníctvom silného imunitného systému teda začína počatím dieťaťa a trvá do zhruba druhého roku veku dieťaťa. Je to 1000 najdôležitejších dní.

270 dní
Prvých zhruba 270 dní sa imunita dieťaťa buduje ešte v tele matky počas tehotenstva. Dôležité protilátky nenarodenému dieťaťu dodáva prostredníctvom svojej placenty matka. Tieto protilátky umožnia plodu prežiť počas tehotenstva.

730 dní
Po pôrode pokračuje tzv. pasívna imunita dojčením. Materské mlieko obsahuje komplex ochranných látok, ktoré chránia novorodenca pred baktériami a vírusmi. Kvalita, množstvo aj druh protilátok, ktoré sa dodáva dieťaťu je priamo úmerná úrovni imunity kojacej matky. Protilátky z materského mlieka matky chránia aj novorodenca, no nevstrebávajú sa, poskytujú iba ochranu slizníc. Postupne a pomerne rýchlo však ich obsah v materskom mlieku klesá. A to je čas, keď je tvorbu imunitného systému dieťaťa podporiť. Prirodzené budovanie imunitného systému novorodenca môže byť oslabované nesprávnou výživou a životosprávou matky, znečisteným životným prostredím, stresom, užívaním rôznych liekov a antibiotík a ďalšími faktormi.

Zdravie začína v črevách
Novorodenec po pôrode vstupuje do života plného baktérií. Baktérie má novorodenec takmer všade: na rukách, tvári, v nose, ale aj vo vnútri, najmä v črevách. A nielen v nich sa neustále odohráva súboj medzi dobrými a zlými baktériami. Ak zlé baktérie začnú počtom prevyšovať  tie dobré, vzniká nerovnováha v tráviacom trakte. Tento stav je známy ako dysbióza a môže spôsobovať problémy ako sú hnačka, zápcha, nadúvanie, bolesť žalúdka a priepustné črevo. Problémy sa však nemusia týkať len čreva. Nový výskum poukazuje na výraznú súvislosť medzi nevyváženou mikrobiálnou flórou a napríklad cukrovkou, obezitou a kardiovaskulárnym ochorením. Preto je budovanie a správna podpora imunitného systému dieťaťa do dvoch rokov jeho veku tak mimoriadne dôležitá. Zakladá sa zdravie človeka.

Prirodzené živé baktérie laktobacilov
Jedným z prvých bakteriálnych druhov, ktorý sa prirodzene ocitol v mikrobiálnej flóre novorodenca je Limosilactobacillus reuteri (starším názvoslovím známy ako Lactobacillus reuteri alebo ako L. reuteri). Bol vytvorený evolúciou, že sa spolu s ľudstvom vyvíjal milióny rokov preukázal výskum. Dôsledkom dlhodobého spoločného vývoja je úspešná symbióza, L. reuteri sa prispôsobil svojmu hostiteľovi. Rovnako je teda aj jedným z prvých bakteriálnych druhov, ktorý sa prirodzene ocitol v mikrobiálnej flóre novorodenca. Objavený a izolovaný bol z materského mlieka zdravej ženy, žijúcej v harmónii s prírodou v peruánskych Andách. Ďaleko od stresu, chemikálií a toxínov priemyselného sveta. Následne bol zreplikovaný na najvyššej úrovni, aby si zachoval svoje prirodzené vlastnosti. L. reuteri Protectis je jedným z mála bakteriálnych kmeňov, ktorý môže prežiť v ľudskom gastrointestinálnom trakte. Produkty BioGaia obsahujú baktérie druhu L. reuteri z čeľade Lactobacillus, konkrétne kmeň Limosilactobacillus reuteri Protectis (L. reuteri DSM 17938). Preto, že ľudský tráviaci trakt je prirodzeným miestom jeho výskytu, je zvlášť vhodný na prosperovanie a úspešný rozvoj v tejto časti tela. L. reuteri Protectis prirodzene dopĺňa črevnú flóru.

Imunita v tehotenstve
Imunitný systém ženy počas tehotenstva sa spolupodiela nielen na budovaní imunitného systému dieťaťa. Priamo sa podieľa na zdravom priebehu tehotenstva a úspešnom pôrode novorodenca. Plod je vo svojej podstate cudzie tkanivo v tele matky. Aby nevznikla odmietavá reakcia tela matky na cudzorodý prvok, vytvorí sa v jej tele (pomocou vplyvu hormónov, imunokompetentných buniek a cytokínov) "chemická" reakcia. Spolupráca neuroendokrinnej sústavy a imunitného systému, ktorá spúšťa výrazné prispôsobenie všetkých orgánových systémov matky umožní dokončenie tehotenstva pôrodom zdravého novorodenca. Aj preto je dôležité, aby imunitný systém tehotnej ženy fungoval správne.