<

Tehotenstvo: magické obdobie – avšak nie bez svojich výziev

Od momentu, kedy ste zistili, že sa stanete matkou, ste si začali všímať zmeny, ktoré sa dejú s vašim telom. Ako sa prispôsobuje na nosenie nového života, budú sa s ním diať zmeny, ktoré ste čakali, aj také, ktoré ste nečakali.

TEHOTENSTVO

MAGICKÉ OBDOBIE - AVŠAK NIE BEZ SVOJICH VÝZIEV

Od momentu, kedy ste zistili, že sa stanete matkou, ste si začali všímať zmeny, ktoré sa dejú s vašim telom.  Ako sa prispôsobuje na nosenie nového života, budú sa s ním diať zmeny, ktoré ste čakali, aj také, ktoré ste nečakali. Ale zatiaľ čo všetky ženy dúfajú, že budú mať hustejšie vlasy a že ich tehotenstvo „rozžiari“, prejaviť sa môžu aj menej príjemné symptómy. Našťastie vo väčšine prípadov existuje veľa spôsobov, ako si toto výnimočné obdobie môžete spríjemniť tak, aby ste sa mohli koncentrovať na spojenie medzi vami a vašim nenarodeným dieťaťom. 

Dnes sa pozrieme na niekoľko najbežnejších problémov, ich príčiny a spôsoby, akými si môžeme tehotenstvo spríjemniť.

REGULÁTORI TRÁVENIA

Aj keď je tehotenstvo magické, hormonálne výkyvy a fakt, že vo vašom vnútri rastie ľudská bytosť, môžu spôsobovať, že budete počas tehotenstva zažívať tráviace problémy. Pre niektoré ženy to začína veľmi skoro už na začiatku tehotenstva rannými nevoľnosťami (ktoré mimochodom nemusia byť ráno), ale pre mnohé ženy – približne 40 % - sa gastrointestinálne problémy objavujú ku koncu tehotenstva. Niektoré ženy pociťujú nafukovanie a plynatosť v poobedných a večerných hodinách alebo pálenie záhy, keď idú spať. Iné nemusia mať taký “pravidelný režim”, aký mali pred tehotenstvom a majú tvrdú stolicu, čo z chodenia na toaletu nerobí príjemný zážitok.

Zatiaľ čo životný štýl – hydratácia, pohyb a strava – tu môžu zohrávať významnú úlohu, je dôležité myslieť aj na baktérie vo vašom gastrointestinálnom trakte. Takže práve tak ako pitie dostatočného množstva vody, vykonávanie mierneho cvičenia ako chôdza alebo joga a konzumovanie potravín s vysokým obsahom vlákniny ako zelenina, ovocie a obilniny, by ste tiež mohli zvážiť užívanie probiotických baktérií. Kvapky a žuvacie tablety BioGaia Protectis obsahujú L. reuteri Protectis, prírodné baktérie, ktoré sú úplne bezpečné pre tehotné ženy a deti. Štúdie takisto potvrdili, že Limosilactobacillus reuteri Protectis resp. L. reuteri Protectis (starsím názvoslovím Lactobacillus reuteri Protectis) môže zvýšiť počet cenných baktérií vo vašom čreve.

UDRŽTE SI SVOJU SILU

Hoci väčšina budúcich mamičiek by si najradšej vyložila nohy so šálkou čaju, realitou je, že dnešné mamičky popri očakávaní nového prírastku musia stále vedieť zosúladiť viacero vecí naraz – prácu, ostatné deti, návštevy lekárov, prenatálne kurzy, zoznam je dlhý. Počas tohto obdobia sa ľahšie vyčerpáte, zatiaľ čo by ste sa o seba mali starať ešte viac ako obvykle. Je teda o to viac dôležité, aby ste počas tehotenstva robili všetko, čo môžete, aby ste podporili váš imunitný systém. 

Je dávno známe, že približne 80 % našich imunitných buniek sa nachádza v črevách. Teda váš gastrointestinálny trakt tvorí základ prvej obrannej línie vášho tela voči nepriaznivým podmienkam. Avšak počas tehotenstva môže potrebovať starostlivosť navyše, keďže váš imunitný systém je v neustálom nasadení. Doplnenie vašej stravy probiotikami môže pomôcť zvýšiť koncentráciu prirodzenej mikroflóry v gastrintestinálnom trakte. Okrem toho výskumníci už dlho chvália význam vitamínu D pre imunitný systém. Bohužiaľ množstvo vitamínu D, ktorý prijímame zo slnečného žiarenia veľmi závisí okrem iného na našom životnom štýle, veku, farbe pokožky, aktuálnom ročnom období a našej geografickej polohe. Žuvacie tablety BioGaia Protectis s vitamínom D obsahujú kombináciu baktérií L. reuteri Protectis a vitamínu D3, ktorá poskytuje podporu vášmu imunitnému systému, udržiava vás šťastnými a zdravými, takže vy si môžete toto výnimočné obdobie vychutnať.

ANTIBIOTIKÁ V TEHOTENSTVE

Bez ohľadu na to, koľko toho robíte na posilnenie vášho imunitného systému, všetci občas ochorejú, dokonca aj supermamičky. Ak sa vám stane, že  počas tehotenstva ochoriete na bakteriálnu infekciu, antibiotiká môžu byť jediným riešením, ktoré vás postaví opäť na nohy. Ak vám váš lekár predpíše počas tehotenstva liečbu antibiotikami, je nevyhnutné, aby ste počas tejto liečby doplnili vašu mikrobiálnu flóru. Poznámka na okraj: Či ste tehotná alebo nie, antibiotiká by sa mali užívať len na odporúčanie lekárskeho odborníka a je potrebné užívať ich presne podľa poskytnutých inštrukcií.

Antibiotiká sú síce veľmi dobré v ničení alebo potláčaní patogénov, ktoré nám spôsobujú ochorenia, avšak nie sú schopné rozlišovať medzi “škodlivými” a “neškodnými” baktériami.  Preto potláčajú aj endogénne baktérie vo vašich črevách. Výskum ukázal, že probiotiká sú účinné v kolonizácii črevnej flóry. Teda doplnky obsahujúce živé aktívne mikróby ako L. reuteri Protectis sa môžu užívať spolu s predpísanými antibiotikami. Tieto doplnky sú najúčinnejšie, keď sa užívajú dve alebo tri hodiny pred alebo po užití antibiotík.

ZDRAVÝ ÚSMEV

Ďalším aspektom, na ktorý mnoho žien nemyslí, až kým k tomu nedôjde, je zdravie ústnej dutiny počas tehotenstva. Počas tohto obdobia majú hormonálne zmeny za následok zvýšenie objemu krvi vo vašom tele. Je to síce zdravá a veľmi normálna súčasť tehotenstva, avšak môže mať dopad na ďasná a prirodzenú mikroflóru v ústnej dutine budúcej mamičky, najmä v období medzi druhým a ôsmym mesiacom s možným vrcholom v treťom trimestri.

Keďže väčšina baktérií sa do tela dostáva cez vaše ústa, tie zároveň predstavujú aj prvú obrannú líniu. Práve z tohto dôvodu je obzvlášť dôležité, aby tehotné ženy dodržiavali dobrú ústnu hygienu. Zuby by ste si mali čistiť dvakrát denne a to mäkkou zubnou kefkou, ktorá je jemná na citlivé ďasná a tiež by ste mali jedenkrát denne používať dentálnu niť. Zdravá, vyvážená strava, bohatá na nespracované potraviny môže tiež pomôcť znížiť množstvo cukru, ktoré konzumujete. V neposlednom rade navštevujte pravidelne zubného lekára, ktorý môže pomôcť odhaliť malé problémy predtým, než sa z nich stanú veľké.

Ak sme už spomínali predtým, tieto zmeny na vašom tele sú normálnou súčasťou vášho tehotenstva, avšak dúfame, že naše tipy vám pomôžu vychutnať si toto magické obdobie ešte viac. Je dôležité, aby ste sa so svojim lekárom rozprávali o akýchkoľvek obavách, ktoré počas tehotenstva máte, aby vám mohol poskytnúť adekvátne poradenstvo.

Keďže väčšina baktérií sa do tela dostáva cez vaše ústa, tie zároveň predstavujú aj prvú obrannú líniu. Práve z tohto dôvodu je obzvlášť dôležité, aby tehotné ženy dodržiavali dobrú ústnu hygienu, jedli zdravú, vyváženú stravu a pravidelne navštevovali zubného lekára. Môžete tiež podniknúť kroky na doplnenie ústnej mikroflóry. Štúdie preukázali, že určité baktérie mliečneho kvasenia, ako napríklad tie, ktoré sa nachádzajú v produktoch BioGaia Prodentis, môžu zvýšiť počet cenných baktérií v ústach.