<

Črevné ťažkosti: Čo to je a čo treba robiť, ak ich má vaše dieťa?

Strávite mesiace očakávaním príchodu vášho malého uzlíka radosti a pripravovaním sa na vašu rolu matky, dokonca aj na plač a bezsenné noci.

Strávite mesiace očakávaním príchodu vášho malého uzlíka radosti a pripravovaním sa na vašu rolu matky, dokonca aj na plač a bezsenné noci. Avšak niektoré deti – až 26% - plačú oveľa viac ako ostatné, z čoho sú noví rodičia vystresovaní a unavení. Ak vaše dieťa neutíšiteľne plače bez zjavného dôvodu – nie je hladné, mokré, unavené, nie je mu príliš teplo, ani príliš zima – môže zažívať črevné ťažkosti.

ČO SÚ ČREVNÉ ŤAŽKOSTI?

Hoci neexistuje žiadny lekársky test na určenie toho, či dieťa zažíva črevné ťažkosti alebo nie, pediatri často aplikujú “pravidlo troch”. To znamená epizódy nadmerného a neutíšiteľného plaču viac ako tri hodiny denne, tri dni v týždni, počas obdobia troch po sebe idúcich týždňov u inak zdravého dieťaťa. Plač je často horší vo večerných hodinách, avšak môže sa vyskytnúť kedykoľvek počas dňa. Ďalšie príznaky črevných ťažkostí môžu byť také, že vaše dieťa počas plaču priťahuje nožičky k bruchu, prehnane vykopáva nožičky, zatína päste alebo plače tak veľmi, že očervenie v tváričke. Ak vaše dieťa vykazuje tieto symptómy, mali by ste sa poradiť so svojim pediatrom za účelom vylúčenia akýchkoľvek iných možných príčin predtým, než usúdite, že ide o črevné ťažkosti.

Črevné ťažkosti ako také nie sú škodlivé, avšak môžu si vybrať svoju daň na vašom rodinnom živote, ovplyvniť vzťahy a dokonca aj mentálne zdravie. Budete sa však tešiť, keď sa dozviete, že sú dočasné. Zatiaľ čo často vrcholia vo veku približne 6 až 8 týždňov, vo väčšine prípadov symptómy ustúpia vo veku približne štyroch mesiacov, maximálne šiestich mesiacov. V tomto náročnom období pre nových rodičov je dôležité si pamätať, že sa nesmiete báť vyhľadať pomoc a podporu.

ČO SPÔSOBUJE ČREVNÉ ŤAŽKOSTI?

Napriek tomu, že sú bežnou príčinou úzkosti pre tak veľa rodičov, na túto otázku stále neexistuje definitívna odpoveď. Niektorí lekári považujú črevné ťažkosti za prirodzenú súčasť vývoja dieťaťa, konkrétne ich tráviaceho traktu. Okrem toho niektoré externé faktory môžu symptómy zhoršiť. Jedným z nich je aj to, ako vaše dieťa kŕmite. Ak ho kŕmite z fľaše, ubezpečte sa, že dieťa neprehĺta príliš veľa vzduchu – po zamiešaní počkajte, kým sa mlieko usadí a fľašu držte tak, aby bola špička naplnená mliekom, kým dieťa pije. Ak dojčíte, je rovnako dôležité, aby sa dieťa počas kŕmenia správne držalo a správne pilo. Nehanbite sa požiadať o pomoc, nie je to vždy jednoduché!

Po druhé dávajte pozor na to, čo vaše dieťa je. Ak vaše dieťa pije materské mlieko, oplatí sa pozrieť na vaše stravovanie, pretože to môže mať vplyv na vaše mlieko. Mohlo by byť vhodné vyhnúť sa potravinám, ktoré spôsobujú nadúvanie ako napr. strukoviny, karfiol, brokolica alebo mliečne produkty. Vyskúšajte urobiť vo svojom stravovaní malé zmeny a pozorujte, ako to ovplyvní vaše dieťa. Ak používate umelé dojčenské mlieko, môžete sa poradiť s vašim pediatrom o prechode na iný druh. Neodporúča sa však meniť druhy príliš často alebo bez konzultácie, pretože to môže tráviaci systém dieťaťa zaťažiť ešte viac.  

ČO MÔŽEM UROBIŤ, KEĎ MOJE DIEŤA ZAŽÍVA ČREVNÉ ŤAŽKOSTI?

Zázračný liek síce neexistuje, existuje však niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste vaše dieťa utíšili a zmiernili jeho symptómy:

  • “Poloha na brušku”: ak dieťa položíte tváričkou dole na vaše predlaktie a hlavičku mu podopierate rukou, môže to pomôcť uvoľniť plyny. Táto poloha vytvára jemný tlak na ich bruško, čo pomáha uvoľňovať napätie v brušku.
  • Masáž bruška: Zohrejte si ruky, položte svoju dlaň dieťaťu na bruško a potom ukazovákom a prostredníkom robte pomalé a jemné krúživé pohyby v smere hodinových ručičiek na brušku dieťaťa. Už pár minút masírovania môže poskytnúť úľavu. Po nakŕmení počkajte 30 až 60 minút, než začnete s masírovaním.
  • Pohyb: Veľa detí pociťuje úľavu od črevných ťažkostí pri pohybe. Môžete dieťa nosiť po dome, zobrať ho na krátku jazdu autom alebo na prechádzku v kočíku – jemné, rytmické pohyby často pomáhajú dieťa uspať. Viacerí rodičia si pochvaľujú aj výhody nosenia dieťaťa v šatke alebo v nosiči. Vaše dieťa bude spokojné, pretože bude cítíť vašu blízkosť a váš rytmus (chôdza, tlkot srdca, atď.) môže mať upokojujúci účinok. Ale netreba zabúdať, že každé dieťa je iné a každý rodič je iný, preto musíte zistiť, čo bude fungovať pre vás a vašu rodinu.

Keďže črevná mikroflóra sa u detí stále vyvíja, môže byť potrebné jej doplnenie. BioGaia skúšala a testovala doplnky s obsahom Lactobacillus reuteri Protectis, baktériou, ktorá sa prirodzene vyskytuje v mikrobiálnej flóre novorodencov. Rozsiahle štúdie preukázali, že sú pre vaše dieťa 100% bezpečné a nemajú žiadne vedľajšie účinky. Majú neutrálnu chuť a vo forme kvapiek sa môžu podávať na lyžičke alebo zmiešané s mliekom alebo vodou.

A čo je najdôležitejšie, nemali by ste mať pocit, že ste v tom sami. Črevné ťažkosti postihujú mnohé deti a nemusí to znamenať, že vaše dieťa je choré alebo nešťastné. Ak si myslíte, že vaše dieťa zažíva črevné ťažkosti, navštívte prosím svojho pediatra za účelom vylúčenia akýchkoľvek iných potenciálnych príčin a za účelom pomoci a podpory.