Antibiotiká dojčatá a batoľatá
Keď je dieťa choré, je samozrejmé, že aj jeho rodičia, aj lekári chcú, aby sa vyliečilo čo najskôr. V niektorých prípadoch to znamená, že musí užívať antibiotiká.
Informácie v tejto časti sú určené len pre zdravotníckych pracovníkov. Som odborník v zmysle zákona č.362/2011 o liekoch a zdravotníckych pomôckach a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Kliknutím potvrdzujem, že som odborník.
Bohužiaľ, nemôžeme vám poskytnúť tieto informácie, pretože nie ste zdravotnícky profesionál.
Antibiotiká sú základné lieky, ktoré pomáhajú zastaviť infekcie spôsobené baktériami a zachraňujú životy tým, že ničia alebo obmedzujú rast určitých baktérií. Výraz antibiotikum znamená «proti životu» a používa sa, keď hovoríme o liekoch, ktoré zabíjajú choroboplodné zárodky. Na liečbu rôznych infekcií sa používajú rôzne antibiotiká. Keďže antibiotiká sú viazané na lekársky predpis, o vhodnom výbere antibiotík vždy rozhoduje len lekár.
Antibiotiká sa už roky používajú na liečbu špecifických závažných infekcií alebo na prevenciu niektorých typov bakteriálnych infekcií. V súčasnosti čelíme inej výzve: zvyšovaniu rezistencie (odolnosti) voči antibiotikám. Urýchľuje ju okrem iného nadmerná konzumácia antibiotík, opakovaný kontakt s niektorými antibiotikami, ich nesprávne užitie, či konzumácia mäsa zvierat kŕmených antibiotikami. Pri antibiotikách platí zásada «menej je viac».
Antibiotiká sú mimoriadne užitočné v tom, čo robia. Začnú pracovať hneď po prvom užití.
Antibiotiká sú «bojovníci», ktorí buď zabraňujú množeniu baktérií (bakteriostatické) alebo ich zabíjajú (baktericídne) narušením ich metabolizmu. Vírusy však nemajú vlastný metabolizmus, preto antibiotiká proti nim neúčinkujú. Antibiotiká pomáhajú telu brániť sa. Najznámejším antibiotikom je penicilín, ktorý objavil Alexander Flemming a produkuje ho pleseň Penicillium notatum. Rýchlosť účinku antibiotík závisí od stavu, ktorý liečia, ale zlepšenie často nastáva v priebehu niekoľkých hodín.
1) Nechajte lekára, aby rozhodol, či potrebujete antibiotiká.
| 2) Nechajte lekára, aby rozhodol, aký druh antibiotík potrebujete a na akú dlhú dobu.
| 3) Nechajte lekára, aby rozhodol, ktoré probiotikum je vhodné ku antibiotikám, ktoré vám predpísal.
|
Antimikrobiálna rezistencia (AMR), ktorá zahŕňa rezistenciu na antibiotiká, narastá a ohrozuje účinnú liečbu a prevenciu širokého spektra infekcií. AMR je dnes jedným z najväčších zdravotných rizík na svete.
Baktérie, vírusy, plesne a parazity môžu byť rezistentné voči antibiotikám (prirodzená rezistencia) alebo sa časom menia alebo sa menia mutáciou (získaná rezistencia) a stáva sa, že už nereagujú na lieky. V takomto prípade hovoríme o AMR. Bohužiaľ, rezistentné baktérie sa môžu premnožiť a tiež preniesť svoje vlastnosti odolnosti na iné baktérie. V dôsledku toho sa antibiotiká stávajú neúčinnými a infekcie v tele pretrvávajú, čo môže byť život ohrozujúce a tiež sa zvyšuje riziko rozšírenia infekcie na iných ľudí. Mikroorganizmy, ktoré si vyvinú antimikrobiálnu rezistenciu, sa niekedy nazývajú «superbaktérie», pretože sú takmer nezničiteľné. Dodržiavaním vyššie uvedených pravidiel môžete prispieť k zníženiu vlastného rizika AMR.
Keď je dieťa choré, je samozrejmé, že aj jeho rodičia, aj lekári chcú, aby sa vyliečilo čo najskôr. V niektorých prípadoch to znamená, že musí užívať antibiotiká.
Niekedy, keď dieťa ochorie, sú antibiotiká jedinou možnosťou liečby. Nie sú však univerzálnym riešením a mohli by ovplyvniť zdravie tráviaceho traktu, ak sa neužívajú zmysluplne.
Zatiaľ čo antibiotiká vedia vykonať veľa dobrého, môžu tiež ovplyvniť tráviaci systém. Preto ak ich užívame, je dôležité podporiť črevá.