Antibiotiká deti
Niekedy, keď dieťa ochorie, sú antibiotiká jedinou možnosťou liečby. Nie sú však univerzálnym riešením a mohli by ovplyvniť zdravie tráviaceho traktu, ak sa neužívajú zmysluplne.
Informácie v tejto časti sú určené len pre zdravotníckych pracovníkov. Som odborník v zmysle zákona č.362/2011 o liekoch a zdravotníckych pomôckach a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Kliknutím potvrdzujem, že som odborník.
Bohužiaľ, nemôžeme vám poskytnúť tieto informácie, pretože nie ste zdravotnícky profesionál.
Hnačka, ktorá je definovaná ako viac ako tri riedke alebo vodnaté stolice za deň, patrí k najbežnejším zdravotným problémom, ktoré postihujú deti na celom svete.
Medzi najčastejšie príčiny hnačky u detí patria patogénne mikróby, poruchy trávenia a antibiotická liečba. Všetky majú väčšinou za následok nerovnováhu v črevnej flóre. Okrem najtypickejších symptómov môže hnačku sprevádzať aj vracanie, horúčka, strata chuti do jedla a nemenej dôležitá dehydratácia. Ak deti trpia hnačkou, môžu byť veľmi rýchlo dehydrované, preto je dôležité poznať príznaky dehydratácie, napr. nepravidelné močenie a pomalosť. Ak hnačka pretrváva viac ako týždeň, v stolici je krv alebo dieťa vykazuje príznaky dehydratácie, je potrebné, aby rodičia vyhľadali lekársku pomoc.
Keď dieťa trpí obdobím hnačky, odporúča sa užívať probiotické doplnky na posilnenie črevnej flóry. Kvapky a tablety BioGaia obsahujú napr. Limosilactobacillus reuteri Protectis, ktorý dokázateľne udržiava prirodzenú bakteriálnu rovnováhu v črevách a posilňuje celkový dobrý stav.
Akútna hnačka, najmä jej vírusová forma, vo väčšine prípadov ustúpi sama. Existuje však niekoľko tipov, ktoré môžu pomôcť zmierniť symptómy a urýchliť zotavenie u detí a adolescentov.
V prvom rade je potrebné piť viac tekutín (ale vyhýbať sa ovocným šťavám a šumivým nápojom) za účelom nahradenia vody, ktorú telo stráca. Na udržanie adekvátnej koncentrácie mikroflóry v čreve sa môžu použiť aj probiotické baktérie. Nakoniec WHO a UNICEF odporúčajú dopĺňať zinok za účelom podpory rehydratácie.
V tomto stave sa odporúča dopĺňať črevnú flóru napr. kvapkami alebo tabletami BioGaia, ktoré obsahujú baktérie Limosilactobacillus reuteri Protectis, ktoré pomáhajú kolonizovať črevnú mikroflóru.
Niekedy, keď dieťa ochorie, sú antibiotiká jedinou možnosťou liečby. Nie sú však univerzálnym riešením a mohli by ovplyvniť zdravie tráviaceho traktu, ak sa neužívajú zmysluplne.
Ak má dieťa nepravidelnú stolicu alebo ťažkosti ísť na toaletu, môže ísť o zápchu. Tu sa pozrieme na symptómy a jemné spôsoby, ako mu poskytnúť úľavu.
Zatiaľ čo občasné bolesti brucha sú bežnou súčasťou detstva, dieťa trpiace opakujúcimi sa bolesťami žalúdka môže mať funkčnú bolesť brucha (FAP).