Vývoj črevnej mikroflóry
Starostlivosť o črevnú mikroflóru ešte pred narodením dieťaťa je zdravotným benefitom na celý život.
Informácie v tejto časti sú určené len pre zdravotníckych pracovníkov. Som odborník v zmysle zákona č.362/2011 o liekoch a zdravotníckych pomôckach a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Kliknutím potvrdzujem, že som odborník.
Bohužiaľ, nemôžeme vám poskytnúť tieto informácie, pretože nie ste zdravotnícky profesionál.
Detská stolica môže mať rôznu farbu a konzistenciu v závislosti od prijatej potravy a je mäkšia ako stolica dospelého človeka. Ak je však náhle veľmi redšia alebo vodnatá alebo sa dostavuje častejšie a vo väčších množstvách, môže ísť o hnačku. Riedku alebo vodnatú stolicu definujeme ako hnačku, ak sa riedka alebo vodnatá stolica vyskytuje trikrát alebo viac za deň alebo častejšie ako obvykle (Zdroj: WHO).
Hnačka a vracanie sa vyskytujú v každej rodine. Spôsobuje to veľké nepohodlie. Príčinou týchto symptómov môžu byť mnohé faktory, vrátane žalúdočných ťažkostí alebo vírusových a bakteriálnych infekcií. Hnačku u inak zdravého dojčaťa zvyčajne spúšťa infekcia, ktorá spôsobuje zápal žalúdka a čriev a nazývame ju akútna gastroenteritída. Dieťa môže vykazovať aj iné symptómy ako napr. vracanie, bolesť žalúdka alebo horúčka. Väčšina prípadov netrvá dlhšie ako týždeň. Je však dôležité rozpoznať príznaky čo najskôr, pretože u detí je počas obdobia hnačky zvýšené riziko dehydratácie.
Ak sa u dieťaťa mladšieho ako šesť mesiacov vyskytne hnačka, rodičia musia vyhľadať lekársku pomoc.
Keďže dojčatá a batoľatá môžu byť veľmi rýchlo dehydrované, je dôležité rozpoznať príznaky dehydratácie – venovať osobitnú pozornosť tomu, ako sa dojča alebo batoľa s hnačkou správa.
Dehydratácia nastáva, keď telo vylúči viac tekutín ako ich prijme. Keďže hnačka bráni črevám účinne absorbovať vodu a soli, môže dôjsť k dehydratácii. Medzi príznaky dehydratácie patrí pasívnosť, ospalosť a menej mokrých plienok. Rodičia by sa mali okamžite poradiť s lekárom, ak ich dieťa vykazuje známky dehydratácie. Rovnako by sa mali poradiť s lekárom v prípade, ak má dieťa teplotu vyššiu ako 39°C, inú relevantnú diagnózu, krv v stolici alebo vracia krv, silnú bolesť žalúdka alebo ak symptómy pretrvávajú viac ako 3-4 dni.
Pre predchádzanie dehydratácii je v prvom rade kľúčové podať dojčaťu alebo batoľaťu, ktoré trpí hnačkou, extra tekutiny, pokiaľ možno v malých a častých dúškoch.Je sa však potrebné vyhnúť ovocným šťavám alebo šumivým nápojom, pretože môžu symptómy zhoršiť. | Hneď ako sa deťom vráti chuť do jedla, rodičia im môžu pravidelne podávať malé porcie ich bežnej stravy (mlieko alebo pevnú stravu). Počas hnačky môže byť potrebné aj dopĺňanie gastrointenstinálnej mikrobiálnej flóry. Produkty BioGaia s obsahom patentovanej baktérie mliečneho kvasenia Limosilactobacillus reuteri Protectis boli špeciálne vyvinuté na dopĺňanie črevnej flóry.
|
V mnohých prípadoch nie je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. Lekárska pomoc je však okamžite potrebná, ak:
Ak dieťa trpí hnačkou alebo vracia, malo by užívať len lieky predpísané lekárom. Avšak rodičia môžu podniknúť kroky na obnovu rovnováhy črevnej flóry dieťaťa tým, že ju doplnia kvapkami alebo tabletami BioGaia.
Tieto obsahujú živé aktívne mikróby z bakteriálneho kmeňa Limosilactobacillus reuteri Protectis, ktoré preukázateľne obnovujú prirodzenú bakteriálnu rovnováhu v črevách a znižujú závažnosť hnačky a vracania.
Starostlivosť o črevnú mikroflóru ešte pred narodením dieťaťa je zdravotným benefitom na celý život.
Keď je dieťa choré, je samozrejmé, že aj jeho rodičia, aj lekári chcú, aby sa vyliečilo čo najskôr. V niektorých prípadoch to znamená, že musí užívať antibiotiká.
Deti sa rodia s neúplným imunitným systémom. Vyvinie sa počas prvých troch rokov života a tvorí dôležitý základ pre zdravie dieťaťa v budúcnosti. Počas tohto obdobia sa telo dieťaťa učí brániť voči škodlivým baktériám bez toho, aby si ublížilo neprimeranými reakciami.
Nedávno sa vaša rodina rozrástla a okrem radosti a vzrušenia rodičia musia často čeliť stresu a vyčerpaniu. Situáciu zhoršujú pribúdajúce prebdené noci spôsobené črevným nepohodlím u dieťaťa. Čítajte ďalej a objavíte tipy ako zvládať tieto náročné obdobia ako rodina.
Nezáleží na tom, či je to vaše prvé, druhé alebo dokonca tretie dieťa, priviesť ho na svet je vždy jeden veľký krok na neznámej ceste. Jazda môže byť hladká, hrboľatá alebo čokoľvek medzi tým. Keď však váš novorodenec pociťuje nepohodlie v črevách, cesta bude s najväčšou pravdepodobnosťou hrboľatá. Pozrime sa, ako takýto stav rozpoznať a aké existujú spôsoby na jeho zmiernenie.
Šťastné bruško pre šťastný život. Zatiaľ čo chvíle šťastia často súvisia s naším okolím, celková pohoda vašich detí je úzko spätá so zdravím a stavom ich tela. Kvalitu ich života môže zlepšiť zameranie sa na pozitívne návyky a osvojenie si nových. V tomto článku načrtneme prepojenie medzi črevom a mozgom a potom sa pustíme do vytvárania a učenia vašich detí novým zdravým návykom.