Antibiotiká deti
Niekedy, keď dieťa ochorie, sú antibiotiká jedinou možnosťou liečby. Nie sú však univerzálnym riešením a mohli by ovplyvniť zdravie tráviaceho traktu, ak sa neužívajú zmysluplne.
Informácie v tejto časti sú určené len pre zdravotníckych pracovníkov. Som odborník v zmysle zákona č.362/2011 o liekoch a zdravotníckych pomôckach a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Kliknutím potvrdzujem, že som odborník.
Bohužiaľ, nemôžeme vám poskytnúť tieto informácie, pretože nie ste zdravotnícky profesionál.
Keď malé dieťa ochorie, rodičia aj lekári ho chcú čo najrýchlejšie uzdraviť. V niektorých prípadoch to znamená nasadenie antibiotickej liečby.
Antibiotiká sú lieky, ktoré bojujú proti bakteriálnym infekciám a zachraňujú životy. Liečbu antibiotikami však nemožno brať na ľahkú váhu. Ide o veľmi silné lieky, ktoré by sa mali užívať len v nevyhnutných prípadoch a pod dohľadom lekára.
Keď dieťa ochorie bakteriálnou infekciou a vyžaduje sa liečba antibiotikami, je nevyhnutné, aby rodičia starostlivo dodržiavali pokyny lekára vrátane dĺžky užívania liekov. Pred začatím liečby by si rodičia mali prečítať príbalový leták priložený ku každému lieku a oboznámiť sa s často alebo zriedkavo sa vyskytujúcimi nežiaducimi účinkami. Ak sa u dieťaťa prejavia nežiaduce účinky, rodičia by mali okamžite vyhľadať lekársku pomoc.
Jatiaľ čo slovo probiotikum znamená „pre život“, antibiotiká majú opačný význam „proti životu“, pretože boli vytvorené buď aby zabíjali alebo aby potláčali rast patogénov, ktoré spôsobujú bakteriálne infekcie.Problém pri užívaní antibiotík je, že antibiotikum nedokáže rozlíšiť dobré a zlé baktérie, a tak ničí aj tie dobré. | Dôsledkom užívania antibiotík je, že sa u dojčiat a batoliat (stáva sa aj u dospelých), môžu prejavovať nežiaduce účinky ako sú nadúvanie, nevoľnosť, vracanie a hnačka. Preto je vhodné počas antibiotickej liečby užívať zároveň výživový doplnok s obsahom baktérii mliečneho kvasenia (napr. Limosilactobacillus reuteri Protectis) na posilnenie črevnej flóry dobrými baktériami. |
Niekedy, keď dieťa ochorie, sú antibiotiká jedinou možnosťou liečby. Nie sú však univerzálnym riešením a mohli by ovplyvniť zdravie tráviaceho traktu, ak sa neužívajú zmysluplne.
Ak dieťa trpí hnačkou alebo vracaním, malo by užívať lieky len vtedy, ak ich predpísal lekár. Rodičia však môžu podniknúť kroky na obnovenie rovnováhy črevnej flóry svojho drobčeka doplnením kvapiek alebo tabliet BioGaia.
Keď nás oslabí prechladnutie, často nás bolí hrdlo. Väčšinou ide o bakteriálnu alebo vírusovú infekciu horných dýchacích ciest. Toto je najčastejšia choroba u detí predškolského veku.
Objav prvých antibiotík, ako ich poznáme dnes, začiatkom 20. storočia, odštartoval revolúciu v medicíne. Tá priniesla nespočetné množstvo výhod a zachránila mnohé životy, ale priniesla aj nečakané výzvy. Ponorte sa s nami do sveta baktérií a antibiotík. Zistite, akým spôsobom antibiotiká fungujú, aké sú ich vedľajšie účinky a tiež, akú úlohu v tom všetkom zohráva vaša črevná mikroflóra.
Nezáleží na tom, či je to vaše prvé, druhé alebo dokonca tretie dieťa, priviesť ho na svet je vždy jeden veľký krok na neznámej ceste. Jazda môže byť hladká, hrboľatá alebo čokoľvek medzi tým. Keď však váš novorodenec pociťuje nepohodlie v črevách, cesta bude s najväčšou pravdepodobnosťou hrboľatá. Pozrime sa, ako takýto stav rozpoznať a aké existujú spôsoby na jeho zmiernenie.
Nedávno sa vaša rodina rozrástla a okrem radosti a vzrušenia rodičia musia často čeliť stresu a vyčerpaniu. Situáciu zhoršujú pribúdajúce prebdené noci spôsobené črevným nepohodlím u dieťaťa. Čítajte ďalej a objavíte tipy ako zvládať tieto náročné obdobia ako rodina.