Zdravie čriev dieťaťa od dojčenia až po zavedenie pevnej stravy

Jedným z vašich prvých rozhodnutí ako novopečených rodičov bude, či svoje dieťa dojčiť alebo používať umelé mlieko. Obe možnosti sú realizovateľné a obe majú svoje špecifické klady aj zápory. Avšak vo všeobecnosti sa dojčenie považuje za silnejšie naštartovanie vášho dieťaťa. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké je dojčenie dôležité pre vývoj črevnej mikroflóry a dozrievanie imunitného systému vášho dieťatka ako aj o počiatočných štádiách zavádzania pevnej stravy a možných problémoch s bruškom.

Fázy materského mlieka a jeho tajná sila

Zloženie materského mlieka sa v priebehu dojčenia mení, aby spĺňalo všetky nutričné potreby vášho dieťatka. Obsahuje všetky základné živiny, protilátky a enzýmy, ktoré podporujú optimálny rast a vývoj dojčaťa. Materské mlieko poskytuje vášmu dieťaťu tiež baktérie a iné mikroorganizmy, ktoré vytvárajú črevnú mikroflóru.

Črevná mikrobiálna kolonizácia, ku ktorej dochádza počas prvých 1000 dní od počatia, je nevyhnutná pre rozvoj zdravej a rozmanitej črevnej mikroflóry, dozrievanie imunitného systému, vstrebávanie živín a celkové zdravie pre ďalší život. Je preto dôležité, aby ste sa ako mamička starali o svoju črevnú mikroflóru, najmä počas tehotenstva a dojčenia, a aby ste v prípade potreby zabezpečili, že črevná mikroflóra vášho dieťaťa dostane ďalšiu podporu.

Ak chcete dopriať svojej črevnej mikroflóre extra starostlivosť, zaraďte výživové doplnky BioGaia do svojej každodennej rutiny. Ich hrdinský  kmeň mliečneho kvasenia, Limosilactobacillus reuteri Protectis, je jedným z najlepšie preskúmaných  kmeňov na svete. Je ľudského pôvodu, bezpečný pre deti aj dospelých a obzvlášť vhodný na kolonizáciu a pretrvávanie v črevách. Vyskúšajte tablety BioGaia Protectis pre seba, svojho partnera alebo staršie deti a detské kvapky BioGaia Protectis pre vaše bábätko, ktoré sú bezpečné už od 1. dňa.

Zavedenie pevnej stravy

Každé dieťatko je iné, ale vo všeobecnosti sa odporúča zavádzať dojčatám tuhú stravu okolo 6. mesiaca. Rozhodne nie skôr ako v 4. mesiaci. Či je vaše dieťa  pripravené, spoznáte, ak

  • dokáže sedieť a pevne držať hlavičku, 
  • prejavuje záujem o jedlo,
  • jedlo viac prehĺta ako vypľúva,
  • koordinuje oči, ruky a ústa pri podávaní jedla do úst,

 

Jednoduché začiatky
Na začiatku si vaše dieťatko potrebuje len zvyknúť na nové chute a textúry, keďže väčšinu energie a živín stále prijíma z materského mlieka. Stačí 1 až 2 čajové lyžičky jedla denne.

Prvé podávané potraviny by mali byť jemne rozdrvené, roztlačené na pyré alebo pasírované. Počas nasledujúcich týždňov a mesiacov bude vaše dieťa pomaly ďalej rozvíjať svoje ústne zručnosti a bude schopné prejsť na nahrubo rozdrvené, mleté a prípadne nasekané jedlá. Všetko jedlo však musí byť stále veľmi mäkké.

 

Potenciálne ťažkosti s bruškom
Keďže sa črevná mikroflóra a trávenie vášho dieťatka stále vyvíjajú, môžu sa dostaviť problémy s bruškom. Najčastejšie sa po zavedení pevnej stravy vyskytuje zápcha. Dieťatko máva tvrdú alebo suchú stolicu, často trpí problémami pri vyprázdňovaní. V takom prípade by ste mali do jedálnička dieťatka pridať viac potravín bohatých na vlákninu, ako je ovocie a zelenina, zabezpečiť dostatok tekutín dojčením alebo podávaním malého množstva vychladenej prevarenej vody.


Vo všeobecnosti majte na pamäti nasledujúce tipy pri zavádzaní pevnej stravy

  • Buďte pokojní a trpezliví, keď začínate. 
  • Pri jedle nechajte dieťa vždy sedieť. 
  • Začnite s jednozložkovými potravinami a po niekoľkých dňoch zaveďte nové. 
  • Pozorujte správanie dieťatka, aby ste odhadli, koľko chce zjesť. 
  • Pripravte jednoduché jedlá bez korenín, cukru alebo soli. 
  • Nechajte svoje dieťatko, aby si jedlo otestovalo rukami a nakŕmilo sa samo.
  • Pridajte BioGaia Protectis detské kvapky do ich každodennej rutiny.

Užite si tieto milé chvíle a vždy sa poraďte so svojím pediatrom o akýchkoľvek vážnych problémoch, ktoré má vaše dieťa.