Pochopenie antibiotík a ich vplyv na vašu črevnú mikroflóru

Objav prvých antibiotík, ako ich poznáme dnes, začiatkom 20. storočia, odštartoval revolúciu v medicíne. Tá priniesla nespočetné množstvo výhod a zachránila mnohé životy, ale priniesla aj nečakané výzvy. Ponorte sa s nami do sveta baktérií a antibiotík. Zistite, akým spôsobom antibiotiká fungujú, aké sú ich vedľajšie účinky a tiež, akú úlohu v tom všetkom zohráva vaša črevná mikroflóra.

Vzťah medzi ľuďmi, baktériami a antibiotikami.

Ľudské telo je plné mikroorganizmov vrátane baktérií. Napriek svojej zlej povesti, nie sú všetky baktérie škodlivé. V skutočnosti máte v tele aj dobré aj zlé baktérie, ktoré zvyčajne vytvárajú rovnováhu. 

Z času na čas sa táto bakteriálna rovnováha naruší. V takýchto prípadoch môžu škodlivé baktérie prevziať kontrolu nad vaším telom a vystaviť ho testu. Ak sú baktérie silnejšie ako váš imunitný systém, môže sa stať, že budú potrebné antibiotiká. Antibiotiká sú lieky používané na liečbu alebo prevenciu závažnejších bakteriálnych infekcií. Ich sila spočíva v zabíjaní baktérií, čím sa bráni ich ďalšiemu množeniu.


Antibiotiká a ich benefity si však vyberajú svoju daň.

Aj keď sú antibiotiká mocnými nástrojmi modernej medicíny, ktoré dokážu zachraňovať životy, často majú vedľajšie účinky. Tu sú 2 najvýraznejšie.

1. Antibiotická rezistencia.
Jeden z najväčších globálnych problémov a výziev verejného zdravotníctva spojených s antibiotikami je ich nadmerné užívanie, ktoré vedie k rezistencii baktérií na antibiotiká. V takýchto prípadoch škodlivé baktérie prestávajú reagovať na liečbu antibiotikami a pokračujú v raste a množení.

2. Antibiotiká nie sú selektívne.
Antibiotiká eliminujú všetky endogénne baktérie, teda tie škodlivé, ale aj tie prospešné. To spôsobuje nerovnováhu a znižuje diverzitu vašej črevnej mikroflóry. Majte na pamäti, že až 80 % všetkých imunitných buniek sa nachádza v zdravom čreve.
 

Doplnenie mikroflóry.

Pri užívaní antibiotík nezabúdajte na doplnenie prirodzenej črevnej mikroflóry. Zvážte zaradenie výživového doplnku BioGaia do vašej každodennej rutiny. Limosilactobacillus reuteri Protectis, obsiahnutý v BioGaia, preukázateľne zvyšuje populáciu endogénnych baktérií, usídľuje sa v čreve a pretrváva tam. Patrí tiež medzi najpreskúmanejšie dostupné kmene mliečneho kvasenia a navyše je ľudského pôvodu. 

Vyskúšajte tablety BioGaia Protectis s vitamínom D na obnovenie črevnej mikroflóry v celej rodine. Jedna tableta denne poskytuje odporúčanú dávku 100 miliónov živých baktérií Limosilactobacillus reuteri Protectis a dostatočný príjem vitamínu D, ktorý podporuje normálnu funkciu imunitného systému.


Deti a antibiotiká

Rozvíjajúca sa vnútorná flóra detí ich robí ešte citlivejšími na bakteriálne zmeny, ktoré spôsobujú antibiotiká. Vždy, keď je potrebná antibiotická liečba, pediater vám ponúkne všetko, čo najlepšie zodpovedá stavu vášho dieťaťa. Prinášame niekoľko všeobecných rád, ktoré sa pri liečbe antibiotikami oplatí dodržiavať.

Uistite sa, že vaše dieťa: 

  • má dostatok spánku a odpočinku,
  • má zdravú a vyváženú stravu bohatú na vitamíny, minerály a vlákninu,
  • pije dostatočné množstvo vody, 
  • dodržiava predpísané užívanie antibiotík, 
  • dopĺňa črevnú mikroflóru baktériami mliečneho kvasenia, ako sú BioGaia Protectis detské kvapky s vitamínom D, ktoré sú bezpečné pre deti už od prvého dňa.

Na záver - nezabúdajte, že aj keď sú antibiotiká skvelým pomocníkom v prípade potreby vždy preveria  vašu črevnú mikroflóru.