Neškodné a škodlivé

Ak ochorieme na bakteriálnu infekciu, niekedy nám môžu pomôcť len antibiotiká. Zatiaľ čo antibiotiká nepopierateľne predstavujú dôležitý variant liečby, je rovnako dôležité posúdiť, či sú naozaj v každom prípade nevyhnutné.

Antibiotikami môžeme liečiť len určité stavy, nie sú riešením na všetko, môžu sa užívať len na odporúčanie lekára a musia sa užívať tak, ako je to predpísané v priložených inštrukciách. Nielen že nevhodné užívanie môže viesť k rezistencii baktérií na antibiotiká, ktoré boli vyvinuté na ich zničenie, ale antibiotiká môžu mať aj nepríjemné vedľajšie účinky, pretože môžu našu mikrobiálnu flóru vyhodiť z rovnováhy.

Nahradenie stratených baktérií

Antibiotiká nie len ničia patogény, ktoré nám spôsobili ochorenie, ale potláčajú aj prospešné baktérie v črevách.

Toto následne uľahčuje patogénom útočiť na náš systém, čo vedie k nežiadúcim reakciám, ako napr. nadúvanie, nevoľnosť, strata chuti do jedla, vracanie a hnačka. V takých prípadoch je možné spolu s predpísanými antibiotikami užívať probiotiká – ideálne dve až tri hodiny pred alebo po užití dávky antibiotík. Živé mikróby ako napr. L.reuteri Protectis v produktoch BioGia môžu pomôcť nahradiť stratené baktérie.

Hnačka

Hnačka môže byť veľmi nepríjemná a je to niečo, čo všetci dospelí zažili aspoň raz. Starostlivosť o črevnú mikroflóru je dôležitou súčasťou domácej starostlivosti pri hnačke.

ČÍTAŤ VIAC

Zápcha

Zápcha ovplyvňuje ľudí rôznymi spôsobmi. Našťastie existuje niekoľko tipov, ktoré môžeme dodržiavať, keď zažívame nepravidelnú stolicu.

ČÍTAŤ VIAC