Čo je kolika?

Veľa dojčiat trpí v prvých mesiacoch svojho života kolikou. Zatiaľ čo definitívna odpoveď na otázku, čo spôsobuje koliku u dojčiat, neexistuje, jej dôsledok je zrejmý – neutíšiteľné dieťa a vystresované mamičky a oteckovia.

Aj napriek tomu, že je kolika taká bežná, na zmiernenie jej symptómov neexistujú takmer žiadne lieky. Niektoré štúdie však naznačujú, že deti trpiace kolikou majú tieto ťažkosti, pretože pomer dobrých a zlých baktérií v čreve nie je v rovnováhe. Probiotiká ako Limosilactobacillus reuteri Protectis môžu pomôcť s obnovením rovnováhy tak, že zvýšia počet dobrých baktérií v čreve. Príznaky koliky často vrcholia medzi prvými šiestimi a ôsmymi týždňami života dieťaťa, takže na doplnenie črevnej flóry dieťaťa nie je nikdy príliš skoro.

Kedy má dieťa koliku?

Najbežnejším kritériom pre diagnostikovanie koliky je predovšetkým vek. Vo väčšine prípadov postihuje kolika deti mladšie ako štyri mesiace. Ďalším príznakom je ak dieťa opakovane a dlho plače, ak je mrzuté alebo podráždené bez zrejmej príčiny a nie je možné ho utíšiť alebo upokojiť.

Neutíšiteľný plač trvá najmenej tri hodiny denne, tri dni v týždni po dobu minimálne jedného týždňa u inak zdravého dieťaťa. Deti často plačú tak dlho, že im očervenie tvár, niektoré pri plači aj zatínajú päste a zdvíhajú nožičky. Náš indikátor koliky by mohol napovedať, či dieťa môže mať koliku alebo nie. Tento indikátor však nenahrádza návštevu pediatra.

<

Indikátor črevných ťažkostí

Črevnej nevoľnosti novorodencov (kolike) je možné zabrániť, no aj v prípade, že sa už príznaky objavili, je možné ich zvyčajne zmierniť. Použitím indikátora črevných ťažkostí sa dozviete potenciálnu úroveň rizika, či môže byť Vaše dieťa postihnuté črevným diskomfortom.
Odpovedzte na otázky a kalkulačka vám poskytne výsledok!

Čo spôsobuje koliku u detí?

Krátka odpoveď je: nikto to v skutočnosti s istotou nevie. Napriek tomu, že ju skúmajú už desiatky rokov, príčiny alebo potenciálne príčiny detskej koliky stále neboli úplne prebádané.

Klinické štúdie, ktoré porovnávali dojčatá trpiace kolikou so zdravými dojčatami, zistili nižší počet baktérií lactobacillus a vyššie koncentrácie škodlivých (predovšetkým koliformných) baktérií v tráviacom trakte detí s kolikou. Takéto nerovnováhy môžu viesť k rôznym problémom vrátane koliky. Je veľmi dôležité nenechať dieťa samé, keď plače. Rodičia by mali robiť všetko, čo je v ich možnostiach, aby dieťa utíšili – kolísať, spievať, objímať alebo polohu “tiger na konári”, pri ktorej si dieťa zavesíte pozdĺž vášho predlaktia, bruškom dole.

Kľúčové fakty o kolike

Symptómy spojené s kolikou sa pre nových rodičov môžu ukázať ako veľmi frustrujúce, tu je niekoľko kľúčových faktov, ktoré môžu niektoré aspekty objasniť.

  • dieťa trpiace kolikou nie je nezdravé dieťa

  • bolesť je neznámeho pôvodu – akúkoľvek inú príčinu musí vylúčiť pediater

  • plač je často horší vo večerných hodinách, ale môže sa vyskytnúť kedykoľvek počas dňa

  • kolika často vrcholí vo veku šesť až osem týždňov

  • kolika obvykle končí vo veku okolo štyroch mesiacov

  • štúdie dokazujú, že deti trpiace kolikou majú nižšiu koncentráciu určitých druhov baktérií zdravého čreva

Dopĺňanie dobrých baktérií ako je L. reuteri Protectis môže pomôcť s obnovením rovnováhy.

Starostlivosť o dieťa

V prvom rade by mali rodičia vylúčiť iné možné príčiny plaču, napr. hlad, plná plienka alebo horúčka. Existuje niekoľko zlatých pravidiel na zníženie rizika koliky:
 

  • správna technika dojčenia, aby dieťa počas kŕmenia neprehĺtalo vzduch a žiadne prekrmovanie

  • dojčiace matky by sa mali vyhýbať potravinám, ktoré môžu spôsobovať nadúvanie, napr. strukoviny a nafukujúca zelenina, zatiaľ čo matky, ktoré kŕmia svoje deti z fľaše, by na vyváženie mikroflóry mali vyskúšať umelé dojčenské mlieko pre citlivé dojčatá

Hnačka

Veľmi rýchlo sa môže objaviť záchvat hnačky. Keďže malým deťom hrozí väčšie riziko straty tekutín, je veľmi dôležité vedieť, ako sa o dieťa v takejto ťažkej situácii postarať.

ČÍTAŤ VIAC

Imunitný systém

Črevá zohrávajú kľúčovú úlohu vo fungovaní imunitného systému. Takže najmä prvé roky života sú dôležité, pretože telo dieťaťa si buduje svoj imunitný systém.

ČÍTAŤ VIAC

Antiobiotiká

Ak majú deti bakteriálnu infekciu, môžu potrebovať antibiotiká, aby vyzdraveli. V takýchto prípadoch je kľúčové poskytnúť ich malým telám podporu, ktorú potrebujú.

ČÍTAŤ VIAC

Regurgitácia

Regurgitácia, reflux, dávenie – tieto termíny opisujú mlieko, ktoré dieťa vracia počas kŕmenia alebo po kŕmení. Zatiaľ čo to môže vyzerať znepokojujúco, je to bežný jav, ktorý môže byť súčasťou vývoja trávenia.

ČÍTAŤ VIAC