Informácie na týchto webových stránkach sú určené pre odborníkov s lekárskymi znalosťami. Potvrdzujem, že som oprávnený/á čítať vedecké informácie v súlade s právnymi predpismi platnými v Slovenskej republike.
Unfortunately, as you are not a health care professional we cannot provide you this information.
Vzhľadom na sedavý životný štýl, ktorý dnes mnohí z nás vedú, všetci vieme, aké dôležité je pravidelné cvičenie pre naše celkové zdravie a tiež pre zdravie nášho zažívacieho ústrojenstva. Avšak všetkého veľa škodí a vrcholoví športovci často pykajú za svoju vášeň. V dnešnom blogu sa pozrieme na to, ako na jednej strane cvičenie môže prospievať tráviacemu systému, ale tiež ako môže vrcholový šport negatívne ovplyvniť črevnú mikroflóru a imunitný systém a čo môžu športovci robiť, aby tieto dva stavy udržali v rovnováhe.
Určité množstvo pohybu je bezpochyby nevyhnutné pre to, aby sme počas svojho života ostali zdraví. Avšak zatiaľ čo väčšina ľudí myslí na svoj štíhly pás, nie vždy myslíme na to, ako to prospieva našim črevám. Pravidelná fyzická aktivita stimuluje črevá a zvyšuje črevnú aktivitu, čo môže pomôcť znižovať nadúvanie a udržať veci v pohybe. Navyše je známe, že striedme cvičenie znižuje stres a prispieva k nášmu emocionálnemu zdraviu. Keďže pri tráviacich ťažkostiach je častým faktorom stres, môže byť prospešné, ak odídete od svojich starostí alebo uľavíte vášmu stresu radšej na podložke na jogu, než sedením na pohovke a frflaním. Cvičenie vonku na čerstvom vzduchu je ešte lepšie!
Nový výskum tiež naznačuje, že cvičenie môže mať význam pre črevnú mikroflóru tým, že stimuluje rovnováhu a dokonca zvyšuje rozmanitosť prirodzených baktérií, ktoré sa v nej nachádzajú. Keďže sa v našich črevách nachádza niečo medzi 300-1000 rôznych druhov baktérií, ktoré spolu tvoria približne jeden kilogram vašej telesnej hmotnosti, určite je dobrým nápadom, ak ich budeme udržiavať šťastné. S tým vám môže pomôcť práve pravidelná fyzická aktivita. Nemusíte sa však obávať, nemusí to byť maratón, striedme cvičenie ako napr. beh, chôdza, plávanie alebo joga sú všetko skvelé možnosti. Môžete si vybrať to, čo vyhovuje vašej fyzickej kondícii a čo robíte radi. Napokon ak je to zábavné, je pravdepodobnejšie, že v tom budete pokračovať dlhodobo. Príliš tvrdý tréning môže mať v skutočnosti opačný účinok...
Niekoľko hodín vysokointenzívneho tréningu niekoľkokrát do týždňa v kombinácii s veľmi prísnou diétou často zanecháva vrcholových športovcov obzvlášť náchylných na tráviace ťažkosti a oslabenú imunitu. Počas dlhých, intenzívnych tréningov naše telo zvyšuje tok krvi do svalov, aby im dodalo kyslík a živiny, ktoré potrebujú. Za účelom udržania kroku s týmto zvýšeným dopytom naše telá znižujú tok krvi do ostatných orgánov, predovšetkým do gastrointestinálneho traktu. Nie len že to spomaľuje trávenie, taktiež to znižuje schopnosť tela chrániť sa pred nepriaznivými podmienkami, keďže obranný systém tela je počas vysokointenzívneho cvičenia odložený na vedľajšiu koľaj. Toto vedie k takzvanej „fáze otvoreného okna“, ktorá môže trvať až šesť hodín po intenzívnej fyzickej aktivite a počas ktorej je imunita športovcov, najmä v súvislosti s hornými dýchacími cestami, obzvlášť zraniteľná.
Tí, ktorí obľubujú pravidelné vysokointenzívne cvičenie tiež vykazujú zmeny v intestinálnej permeabilite, kde črevná bariéra už nie je taká robustná, ako by mohla byť. To môže znížiť jej účinnosť, čo by v kombinácii so znížením toku krvi počas cvičenia mohlo viesť k tráviacim ťažkostiam. Zažívanie takýchto ťažkostí nepretržite počas dlhého obdobia môže mať následne opačný účinok na črevnú mikroflóru.
Ako vidíte športovci tu potom môžu spadnúť do začarovaného kruhu, pretože znížená imunitná funkcia môže negatívne ovplyvniť gastrointestinálny trakt, zatiaľ čo nerovnováhy v črevách, kde sa nachádza väčšina imunitných buniek znamenajú, že imunitný systém nepracuje tak efektívne, ako by mohol. Ako teda môžu zlomiť tento začarovaný kruh a zredukovať ťažkosti? Zdravá, vyvážená strava s dostatočným príjmom kalórií pomôže telu získať živiny, ktoré potrebuje na poháňanie takých intenzívnych tréningov, zatiaľ čo pitie veľkého množstva tekutín pomôže nahradiť tekutiny stratené počas náročných tréningov a udržať trávenie v optimálnom stave.
Keďže mnohé problémy, ktoré zažívajú ľudia, ktorí cvičia viac ako je priemer, môžu tiež ovplyvniť črevnú mikroflóru, jednou z možností by mohli byť výživové doplnky s obsahom baktérií mliečneho kvasenia ako L. reuteri Protectis. Tým že zvyšujú počet cenných baktérií v črevách, môžu pomáhať s udržiavaním adekvátnej koncentrácie v prirodzenej črevnej mikrobiálnej flóre. Doplnenie mikrobiálnej flóry vo forme výživových doplnkov obsahujúcich baktérie mliečneho kvasenia by tiež mohlo byť významné pre tých, ktorí majú niekoľko vysokointenzívnych tréningov za týždeň a tak sa pravidelne ocitajú vo vyššie spomenutej „fáze otvoreného okna“.
Tak ako je to s mnohými vecami v živote, kľúčom je striedmosť. Vôbec žiadne cvičenie by mohlo viesť k pomalému tráveniu, zatiaľ čo vysokointenzívne tréningy príliš často vystavujú telo nepriaznivým podmienkam a tráviacim ťažkostiam. V prípade, že sa venujete vrcholovému športu, by mohlo byť dobrým nápadom, ak by ste poskytli vášmu telu nejakú starostlivosť navyše. Vaša črevná mikrobiálna flóra sa vám za to poďakuje.