<

Šťastné brušká – šťastná rodina. Zavedenie zdravých stravovacích návykov v celej rodine.

Všetci vieme, aká dôležitá je pre naše rodiny zdravá a vyvážená výživa. Avšak s rastúcim tempom súčasného života sa aj naša strava a stravovacie návyky prispôsobili tomuto rýchlemu tempu.

Plne nabitý program sa už netýka len dospelých, plný kalendár majú často aj deti – či už je to skúšanie s kapelou, športové kluby, spoločné stretnutia detí, ktoré sa spolu hrajú, hodiny tanca alebo doučovanie atď. Takýto rýchly životný štýl môže ovplyvniť zdravie zažívacieho ústrojenstva vašej rodiny, predovšetkým rané roky sú rozhodujúce pre vývoj zdravej črevnej mikroflóry. V dnešnom blogu sa pozrieme na bežné ťažkosti a na to, ako môžete podporiť tráviace trakty vo vašej rodine.

Čím sú deti staršie, tým viac môže byť téma ich stolice tabu, avšak stolica môže byť kľúčovým indikátorom zdravia zažívacieho ústrojenstva dieťaťa – najmä farba a konzistencia. Mohli by ste si tiež všimnúť, že vaše dieťa má problém isť do kúpelne alebo sa tomu úplne vyhýba. Ak majú stolicu menej ako trikrát týždenne alebo vylučujú tuhú stolicu – často vo forme malých tmavých guličiek – je možné, že majú spomalené trávenie a mohli by mať zápchu. U detí a dospievajúcich je to bežné a príčinou môže byť nedostatočná hydratácia, nevyvážená strava alebo stres a starosti.

Na druhej strane sa samozrejme môžu vyskytnúť situácie, kedy ich trávenie pracuje príliš rýchlo a majú riedku alebo vodnatú stolicu, ktorú je ťažké zadržať. Ak trávia veľa času s inými deťmi a delia sa o hračky atď., veľmi jednoducho môžu niečo chytiť. Vo väčšine prípadov sa z toho telo v priebehu niekoľkých dní dostane samé. Ak však symptómy pretrvávajú, rodičia by mali vyhľadať lekára.

Okrem toho rodičia často od svojich detí počúvajú sťažnosti na žalúdočné ťažkosti, ktoré sa môžu vyskytnúť aj napriek tomu, že neexistujú žiadne príznaky infekcie alebo žiadna iná organická príčina. Zatiaľ čo by toto mohlo mať súvislosť s tráviacimi ťažkosťami, mohol by to tiež byť príznak stresu a starostí. Počas detstva a rokov dospievania sú takmer v neustálom stave premeny. Ich telá sa menia, môžu meniť školy alebo zažívať zmeny medzi skupinami svojich priateľov. Všetky tieto veci môžu zaťažiť vaše dieťa, čo sa môže prejaviť vo forme fyzických ťažkostí. V takýchto prípadoch je nevyhnutné, aby sa rodičia so svojimi deťmi porozprávali a pokúsili sa identifikovať potenciálne spúšťače. Ak pochopíte, čo by vášmu dieťaťu mohlo spôsobovať žalúdočné ťažkosti, môže vám to pomôcť nájsť spôsob, ako sa im dá uľaviť.

Následkom toho, že sú v častom kontakte s inými deťmi v škole, sú deti každý deň vystavené armáde baktérií, takže ak občas chytia nádchu alebo žalúdočný problém, je to úplne normálne a je to súčasťou dospievania. Ak je však vaše dieťa choré častejšie, kľúčom by mohli byť zmeny v stravovacích návykoch. Štúdie skutočne ukázali, že viac ako 80 % imunitných buniek tela sa nachádza v črevách!

Čo teda môžeme robiť?

Pravdepodobne svoje dieťa nechcete izolovať od odstatných detí alebo kontrolovať každú jeho stolicu, tu je teda niekoľko tipov ako sa môžete starať o tráviace systémy vašej rodiny. Naučia vaše deti dobrým návykom stravovania a životného štýlu, v ktorých môžu pokračovať neskôr, keď budú starší. 

  • Zdravá vyvážená strava s veľkým množstvom ovocia a zeleniny je alfou a omegou celkového zdravia a dobrého stavu. Čím skôr zavediete zdravé stravovanie ako normálnu súčasť života, tým je pravdepodobnejšie, že v tom vaše deti budú pokračovať aj mimo domu a keď budú starší. Môžete tak urobiť tým, že budete variť zdravé jedlá, ktoré budete konzumovať ako rodina, tým že budete dobrým vzorom v tom, čo sami jete a tým, že vo vašom dome budú zdravé potraviny ľahko dostupné, napr. ovocie pripravené na nakrájanie za účelom maškrtenia.
  • Akonáhle jedia tie správne veci, dôležité je aj to, aby jedli pomaly. Nie je to jednoduché, keď sa ponáhľajú za svojimi kamarátmi, avšak tento zvyk môže mať veľký význam pre ich dlhodobé zdravie. Naše sliny obsahujú baktérie, ktoré začínajú tráviť naše jedlo ešte predtým, než sa dostane do našich žalúdkov. Takže čím lepšie naše jedlo požujeme, tým ľahšie je stráviteľné. Podporujte pomalé jedenie tým, že vyhradíte čas na jedlo spoločne pre celú rodinu, bez náhlenia sa za ďalšími povinnosťami.
  • Vo všeobecnosti je pri zdravotných problémoch veľkým faktorom stres. Pravidelné stravovanie s rodinou vašim deťom poskytuje výbornú príležitosť na to, aby sa s vami porozprávali o čomkoľvek, čo ich môže trápiť alebo akomkoľvek strese, ktorý môžu zažívať. Rozprávanie sa o týchto veciach často pomáha znižovať samotný stres, avšak tiež vám to môže poskytnúť príležitosť na identifikovanie spúšťačov a nájdenie riešenia na akékoľvek problémy v rámci celej rodiny.
  • Hydratácia, hydratácia, hydratácia. Všetci vieme, aké dôležité je pitie dostatočného množstva vody, ale napriek tomu sa toho často nedržíme. Uľahčite vášmu dieťaťu robiť zdravé rozhodnutia, ktoré sa týkajú pitného režimu a tiež obmedzte množstvo cukru a bublinkových nápojov u vás doma. Dokonca aj vodu môžete urobiť atraktívnejšou tým, že do nej pridáte čerstvé ovocie alebo listy mäty!
  • Ďalším spôsobom, ako znížiť stres a podporiť celkové zdravie, je cvičenie. Môže stimulovať črevnú aktivitu a pomáhať s uľavením  pri tráviacich ťažkostiach. Prečo z neho neurobiť rodinnú aktivitu? Môže to byť rodinná jazda na bicykli, prechádzka v parku alebo jednoducho púšťanie nejakej zábavnej hudby a tancovanie po dome. 
  • Je dokázané, že baktérie mliečneho kvasenia pomáhajú kolonizovať črevnú mikroflóru. BioGaia Protectis sa preukázal ako bezpečný na použitie rovnako u detí, ako aj dospelých. Už zopár kvapiek alebo jedna žuvacia tableta denne vám a vášmu dieťaťu môže zabezpečiť odporúčaný denný príjem cenných baktérií, Limosilactobacillus reuteri Protectis (L. reuteri Protectis). 

Ak z jedla a jedenia urobíte rodinnú záležitosť, môže to mať dlhodobý význam z hľadiska podpory dobrého zdravia vašich najbližších! Dúfame, že tipy spomenuté vyššie pomôžu vám a vašim ďeťom udržať črevá v optimálnom stave teraz a aj do budúcnosti.